myśliwska bronie na polowania

Oglądasz posty wyszukane dla frazy: myśliwska bronie na polowania

Temat: Polowanie z broni odprzodowej
Polowania jak polowania. Nie poluję. Ale z myśliwymi stykałem się na strzelnicy i prywatnie. Mam znajomych - myśliwych. Harmonijnie godzą od święta mundur, kordelas i rożek z pozyskiwaniem mięsa na codzień. Nie czynią cnoty z bycia myśliwym. Polowanie na codzień nie jest myśliwską przygodą ale dostarcza mięsa do sporządzenia (wybornych zresztą) kiełbas. Od święta jest Św. Hubert, na codzień dziczyzna. To nie jest dziwaczenie, myśliwstwo. To sposób na życie.
Tak co do alkoholu. Mój krewny, myśliwy i leśnik, opowiada czasem o polowaniach zbiorowych na których pod koniec na skutek pociągania z ukrytej flaszki, niektórzy (NIEKTÓRZY!!! podkreślam do licha) z kolegów tracą zdolność bojową nie wypuszczając jednak broni ze stygnących rąk. Ale jest to wewnętrzna sprawa koła i dba się o to by się nie roznosiła.

Ja sam na strzelnicy raz rankiem strzelałem sobie z Sharpsa. Przyjechało trzech myśliwych i czekając aż skończę (nie naciskali bynajmniej) wyciągnęło dwa sztucery i skrzynkę Bosmana. Zaraz się zresztą spakowałem i pojechałem, tak że nie wiem jaka była kolejność: strzelanie- picie czy odwrotnie. Jednak wygląda na to że co najmniej jeden przedmiot był w złym miejscu i czasie w tej układance.

Jeszcze coś. Wszyscy moi znajomi podchodzą do CP z życzliwością. Jak zauważyli, w lasach nie kłusuje się z Hawkenami czy Brown Bess. Za to dobrze wiedzą że większość skłusowanej zwierzyny pada ofiarą wnykarzy zaś przytłaczająca większość zwierzyny skłusowanej za pomocą broni palnej pada ofiarą nielegalnych odstrzałów dokonywanych przez myśliwych. Nie mają w rozmowie co do tego złudzeń.

Temat: pytanie :)

jakakolwiek próba zastosowania CP do polowania może skończyć się źle dla całego naszego środowiska ( np. zaostrzenie przepisów ). Broń do celów myśliwskich jest w naszych przepisach jednoznacznie określona

przepisy mowia:
mysliwy moze polowac z broni mysliwskiej (....) a procz tego podaja normy w joulach na 100 metrow.
kaliber .45 i kula odpada
oczywiscie zgadzam sie z toba ze osoby nie bedace mysliwymi nie moga polowac (z zadna bronia)
a mysliwi moga.

Temat: Posty nic nie wnoszace, poza uciechą dla czytających...
a ja tak rozumie ustawe wszystko co ustawa zlicza do broni ( oprócz kastetów, pałek itp) mozna uzywać legalnie tylko na strzelnicy ( poza bronią mysliwska na polowaniu , bo znam przypadki odebrania zezwolenia mysliwym za strzelamie do rzutków poza strelnicą ) a co nie jest bronią ( proce , łuki ,GL-ki,ASG, paintbol itp- czyli rzeczy którymi mozna razić na odległosc np paintbolem mozna bez problrmu uszkodzić oko) w rozumieniu ustawy można uzywać wszedzie ( byleby nie stanowić zagrozenia dla innych ludzi ale to juz sankcjonuje chyba kodeks wykroczeń)Temat: Polowanie z broni odprzodowej

Zreszta nie tylko o to tu chodzi, temat ogólnie ciekawy, ma 10 stron 150 wypowiedzi i ponad 10 tys wyswietlen. To chyba o czymś swiadczy?
Tylko o tym ze w innych tematach jest zastoj.
Sasie nie udawaj ze nie rozumiesz.Zwolennicy polowania z CP to niewielki odsetek uczestnikow forum.Ja w ogole nie rozumiem tego tematu.Co chcecie udowodnic?Ze mozna?Da sie? No da sie!Setki lat historii to pokazuje.Tylko to niczego nie zmienia!Bron CP to nie wytrych czy kuchenne wejscie do swiata mysliwych! Niczego nie ulatwia i nie otwiera zadnych drzwi!Zeby polowac trzeba zostac czlonkiem kola,wplacic wpisowe (czasem kilka tys.PLN),odbyc roczny staz i placic,placic,placic itp.A kola nie sa takie chetne do przyjmowania nowych czlonkow.Wiekszosc kol nawet sie broni! I jak sie to wszystko juz zrobi to naprawde zdobycie pozwolenia na bron mysliwska to pryszcz.A mysliwska bron jest TANSZA do dobrej CP a tylko dobra jakosciowo wchodzi w gre.Zeby moc celnie i skutecznie strzelac z CP trzeba wylozyc min 3-4 tys.Za polowe tej ceny ma sie bardzo dobra bron czeska,rosyjska czy brazylijska z optyka.Mozliwosc polowania z broni CP jak widzicie jest rozstrzygana na poziomie kola a nie ustawy.Wiec ta dyskusja powinna sie toczyc w kole i w gronie osob zainteresowanych.99% uczestnikow tego forum ten temat nie dotyczy.
Wiec wciaz nie rozumiem idei tego tematu.O co chodzi?Temat: Ciekawostki na aukcjach

Ale Sharps nie jest bronią myśliwską a polowanie nie może się odbywać z inną bronią jak niemyśliwską. Taki myśliwy to zwykły kłusol. Przy kontroli straży łowieckiej pożegna się ze sportem.

A jest gdzieś zdefiniowana "broń myśliwska"???Temat: Polowanie z broni odprzodowej
Wszyscy przeoczyliśmy jeszcze jedno:


2. Polowanie na zwierzynę grubą odbywa się, z zastrzeżeniem ust. 3, wyłącznie przy użyciu myśliwskiej broni palnej o lufach gwintowanych i kalibrze minimum 5,6 mm oraz stosowanych do niej naboi myśliwskich z pociskami półpłaszczowymi, które w odległości 100 m od wylotu lufy posiadają energię nie mniejszą niż:

1) 2500 J przy polowaniu na łosie;
2) 2000 J przy polowaniu na jelenie, daniele, muflony i dziki;
3) 1000 J przy polowaniu na sarny i dziki warchlaki;
4) 500 J przy polowaniu na drapieżniki.

3. Na zwierzynę, o której mowa w ust. 2, z wyjątkiem łosi i jeleni byków, dopuszcza się polowanie z broni o lufach gładkich, z użyciem myśliwskich naboi kulowych.
4. Do wykonywania polowania na zwierzynę drobną, z zastrzeżeniem ust. 5, używa się wyłącznie myśliwskich naboi śrutowych ze śrutem o średnicy do 4,5 mm.
5. Na drapieżniki poluje się używając myśliwskich naboi kulowych wymienionych w ust. 2 i 3, myśliwskich naboi śrutowych wymienionych w ust. 4 lub naboi myśliwskich z pociskami pełnopłaszczowymi.


To w zasadzie ucina dyskusje o dżulach itp.
Natomiast, wygląda na to, że dałoby radę użyć gładkolufowej broni do strzelania kulą.

Bez przesady z tą chmurą dymu .
W USA poluje się z CP głównie dlatego, że na CP są wydłużone okresy polowań. Nie wolno wtedy używać nitro, w niektórych stanach nie wolno używać diopterów itp. Oczywiście są zapaleńcy, którzy polują w ten sposób sawsze.Temat: Najlepszy cywilny karabin snajperski-wyborowy

... Oczywiście, że można ....
Jest pewien drobiazg. Moja wypowiedź dotyczyła karabinu SWD, który jest bronią wojskową. I tego właśnie SWD nie zarejestrujesz jako broni myśliwskiej.

Zgodnie z przepisami o broni i amunicji pozwolenie na broń używaną do celów łowieckich może być wydane na broń palną, z wyłączeniem broni wojskowej, która stanowiła lub stanowi uzbrojenie wojska, policji i innych formacji uzbrojonych. Niewątpliwie karabin SWD spełnia te wymogi. A więc stosowny przepis stoi na przeszkodzie w jego zarejestrowaniu jako bron myśliwskiej.

Tigr 9 czy 308 ma zupełnie inny kaliber i nie spotkasz go na wyposażeniu wojska czy policji. Przy czym na stronie internetowej http://www.tdizhmash.udm.ru/catalog/4/ podaje się, że Tigr 9 ma kaliber 9 mm, a nie 9,3 mm.

Pojemność magazynka nie ma żadnego znaczenia dla definicji broni myśliwskiej. Przepisy o broni i amunicji nic na ten temat nie mówią. Prawdopodobnie przepisy myśliwskie (nie jestem pewny czy to jeszcze obowiązuje) stwierdzają, że na polowaniu nie można załadować do broni więcej niż 2 naboje. A załadowanie i pojemność magazynka to dwie różne rzeczy.
Temat: Ciekawostki na aukcjach


na Sharps'a nie potrzeba pozwolenia, po drugie pozwolenie nie nakazuje ci kupna wyłącznie konkretnego modelu broni np. Remingtona albo Iża.
Zrwesztą Sharps jest tutaj tylko przykładem, jeśli on spełnia wymogi, to każda odprzodówka o dużym kalibrze też.

Warunki musi spełniać nie tylko broń ale i amunicja.


wyłącznie przy użyciu myśliwskiej broni palnej o lufach gwintowanych i kalibrze minimum 5,6 mm oraz stosowanych do niej naboi myśliwskich z pociskami półpłaszczowymi, ... lub naboi myśliwskich z pociskami pełnopłaszczowymi.

Te ostatnie przy polowaniu na drapieżniki. A cytat jest z rozporządzenia o wykonywaniu polowania.
Raczej takiego pocisku nie odlejesz w żadnej kokili
Więc Sharps i inne odprzodówki odpadają.

Pod "myśliwską broń palną" podpadły by jedynie dubeltówki lub pojedynki Lefaucheux jako "broni o lufach gładkich" (w rozporządzeniu nie ma w tym przypadku magicznego słowa "myśliwska broń" ) a amunicję można sprokurować z będących w sprzedaży "myśliwskich naboi śrutowych lub kulowych" które jednak wymagane są przez owo rozporządzenie.Temat: Legalne posiadanie broni ostrej i wiatrówek "z gwintem".


| Pozwolenie tradycyjnie za pieniądze i znajomości w komendzie.
| No chyba że jesteś posłem lub tzw. elitą polityczną. Oni dostają
| bez problemu.

Niedokładnie.
Powolenia na broń myśliwską lub sportową (to ostatnie oznacza też typowe
bojowe
pistolety i np. samopowtarzalne karabiny centralnego zapłonu) można dostać
bez
większego problemu po spełnieniu wymagań związkowych. Odpowiednio PZŁ lub


PZSS.

O broni sportowej i myśliwskiej faktycznie nie wspomniałem.
Spełnienie "wymagań związkowych" bywa czasochłonne.
W przypadku broni sportowej trzeba zapisać się do klubu, zapłacić
składki i wziąć udział w kilku (policja do pozwolenia żąda zaświadczenia
o uczestnictwie w) zawodach. Ich liczba zależy od widzimisię komendy
w której starasz się o zezwolenie.
I starać się możesz tylko o broń sportową.
W przypadku broni myśliwskiej trzeba odbyć staż w jakimś kole
łowieckim, odbębnić w ramach czynu ileś (zależy od koła, układów jakie
masz z prezesem lub dobrowolnej wpłaty ? )polowań jako nagonka
i masz poparcie koła. A w tym przypadku starać się możesz tylko o
broń myśliwską.
Generalnie jeśli ktoś chce mieć broń w domu na zasadzie że chce
lub do tzw. obrony domu to obie te drogi raczej go nie zadowolą.
A przyznam że są to drogi skuteczne.

Pozdrawiam

Temat: Dobijanie zwierzyny.
Dzięki takiej postawie jakom reprezentujesz tkwisz po kolana w sowieckich czasach a Twoich argumentów nawet nie chce mi się komentować.
Piszę o broni którą można używać do polowania w cywilizowanych krajach gdzie etyka też obowiązuje.Przejaskrawianie z twojej jest szczytem cynizmu lub co gorsza braku wiedzy na temat broni lub amunicji .
Wyobraź sobie że wiem co to jest etyka i tradycja, natomiast za Boga nie mogę zrozumieć ludzi którzy to mieszają do broni. Znam paru "etycznych" co z kałachem do lasu chodzą bo tani i ławo dostępny...czy to broń myśliwska .
Ci sami najczęściej sie czepiają kiedy kulkę zbyt daleko poślę
Mam dosyć głodnych gadek o etyce i wycierania nią gęby przy byle okazji
najczęściej bywa tak że ci którzy najgłośniej krzyczą mają najwięcej za uszami
2 lub 3 razy przydybałem takich "etyków" na kłusownictwie , strzelaniu loftkami lub patroszeniu lochy...mam jakiś fart do takich spotkań
Jeśli chcesz faktycznie wnieść coś rzeczowego do dyskusji to dowiedz się czegoś o polowaniu z łukiem , bronią krótką , C.P. ...o przepisach w innych krajach ,kalibrach tejże broni..itd.
Nawet w Polsce Wolno polować z bronią wykorzystującą amunicje rewolwerową ...jest tania , dobra i wygląda lepiej niż to:
http://www.parabellum.pl/
(broń mysliwska)Temat: Ciekawostki na aukcjach
Ale Sharps nie jest bronią myśliwską a polowanie nie może się odbywać z inną bronią jak niemyśliwską. Taki myśliwy to zwykły kłusol. Przy kontroli straży łowieckiej pożegna się ze sportem.Temat: Kolejna tragedia z udziałem broni myśliwskiej.
nie mogę się zgodzić z twierdzeniem aby wydawać broń myśliwym z magazynu policji tylko na polowania ,gdyż to wcale nie zmniejszy ilości wypadków bo kiedys jednak trzeba strzelicna polowaniu i stworzyć ewentualne zagrożenie dla osób postronnych
NAJWAZNIEJSZA jest rozwaga i zdrowy rozsądek z bronią myśliwską mam do czynienia od dziecka i nie wyobrażam sobie (chociaż często to widze i słyszę) takich wypadków ponieważ od maleńkości wpajano mi że broń to nie zabawka i zawsze trzeba z nią postępować jak z załadowaną, nawet gdy bierzemy ją do ręki 10 czy 50 raz w danym dniu i jesteśmy pewni że jest rozładowana (człowiek jest istotą omylną )
na pocieszenie jednak powiem dla porównania że w takich np. STANACH na polowaniu obowiązkowe jest ubranie w jaskrawtch kolorach aby kolega nie zrobił nam przykrej niespodzianki-wszystko to spowodowane jest ilością wypadków których liczba jest .......tak duza aż konieczne były takie kroki w przepisachTemat: Pyrodex


Co jest u diabla


Proba obejscia problemow. Najciekawsze konstrukcje
czesto biora sie z koniecznosci omijania przepisow.

Otoz to jest bron mysliwska.

W roznych stanach USA okresy ochronne dla zwierzat lownych
dziela sie na scisle i czesciowe, podczas okresu czesciowej
ochrony wolno polowac ale tylko przy uzyciu broni
mysliwskiej o ograniczonych mozliwosciach razenia.

Bron czarnoprochowa, luk mysliwski.

np tu:
http://www.jesseshunting.com/forums/index.php?showtopic=156562

I to co powyzej podales jest wlasnie proba zrobienia
takiej broni odprzodowej, ktora bedzie na tyle wygodna na ile
sie da, ale jeszcze zmiesci w definicji legalnego mysliwskiego
czarnoprochowca. :-)

Michal Kukula

Temat: Polowanie z broni odprzodowej

Wszyscy przeoczyliśmy jeszcze jedno:


2. Polowanie na zwierzynę grubą odbywa się, z zastrzeżeniem ust. 3, wyłącznie przy użyciu myśliwskiej broni palnej o lufach gwintowanych i kalibrze minimum 5,6 mm oraz stosowanych do niej naboi myśliwskich z pociskami półpłaszczowymi, ........

To w zasadzie ucina dyskusje o dżulach itp.

W praktyce chodzi o to że nie wolno używać amunicji wojskowej. Dość powszechna jest w użyciu amunicja myśliwska z litymi pociskami. Niektórzy używają też amunicji w większych kalibrach pistoletowych, oczywiście strzelają nią ze sztucerów (najczęściej lewarowych) i tam można spotkać pociski ołowiane. Ogólnie w powyższym przepisie chodzi o to że do polowania wolno używać pocisków myśliwskich ekspansywnych, które szybko oddają energię i skutecznie uśmiercają. Istotna jest "myśliwskość" pocisków, a "półpłaszczowość" jest zapisem w praktyce nieaktualnym.Temat: Sztucer myśliwski a karabin wyborowy
Taktycznie - czy chodzi o strzelca wyborowego w pełni wyszkolonego do stosowania taktyki snajperskiej - wtedy z reguły będzie zamek taktowy, lufa taka jak i do dobrej broni myśliwskiej (oczywiscie nie ma co porównywać takiej przeznaczonej do polowania na małe zwierzątka), odpowiednia optyka.

Jeśli chodzi o strzelca przeznaczonego taktycznie do prowadzenia nieco bardziej przecyzyjnego ognia w ramach podstawowych zadań taktycznych swojego poddoddziału - będzie miał karabin samopowtarzalny typu SWD, natomiast są sztucery powstałe na bazie takiej konstrukcji - bo są zwolennicy takiej broni, są też i przeciwnicy......

Tak więc decyduje przeznaczenie, to, że jakiś typ został przyjęty na uzbrojenie jakiejś armii wcale nie znaczy, że nie można sobie znaleźć (czy poskładać) odpowiedniej broni mysliwskiej o podobnych lub nawet lepszych parametrach. Z kolei jak komuś wystarcza do polowania (bo takie uprawia) sztucer do strzelania na odległości 100m, to taki sobie zdobędzie, jak będzie chciał mieć samopotarzalny, to też sobie taki wybierze.

Generalnie wg. mnie zależy to głównie od tego na jaką odległość ktoś chce strzelać, do 300m nie będzie to raczej karabin wyborowy.

Powyżej różnice się coraz bardziej zacierają....Temat: Znowu jakiś kretyn postrzelił dziecko :|

Nie jestem przeciwny dostepowi nawet palnej broni sportowej broni sportowej.
Ale.....
Ale powinna byc ona faktycznie przeznaczona i uzywana do uprawiania sportu,
czyli na strzelnicach sportowych. Strzelanie tam sie powinno odbywac i tam
powinna byc taka bron deponowana i przechowywana. Po co komu wiatrowka, czy
karabinek sportowy w domu? Bron mysliwska rowniez powinna byc poza
polowaniem i strzelaniem treningowym byc pod piecza kol lowieckich.


Widać, że o strzelectwie wiesz tyle co nic. Trening strzelecki w klasycznych
konkurecjach statycznych składa się przede wszystkim z treningu suchego. Albo
samo ćwiczenie składu i statyki, albo połączone ze zwalnianiem spustu ma sucho
itd. itp.
Podobnie z treningiem strzelania do rzutków i strzelania myśliwskiego z broni
śrutowej. Godzinami ćwiczy się na sucho prawidłowy szybki skład.
Wszystko to robi się w domu.
Twoje propozycja to śmierć strzelectwa i łowiectwa.

pbp

Temat: Dobijanie zwierzyny.

Pistolet lub rewolwer jako broń myśliwska:
Kanada , Stany , Australia , to kraje w których poluje się z bronią krótka i nikogo to nie razi a wręcz przeciwnie , myśliwi polujący w ten sposób słyną z odwagi i umiejętności.
U nas to nie do pomyślenia z powodu mentalności władz PZł i policji.


W Rosji poluje się na wilki z helikoptera, strzelając do nich przy okazji także z broni automatycznej. Zapewne Tobie też się takie "polowanie" spodoba. W PL to nie do pomyślenie i z oczywistych względów - na pewno nie politycznych. Etyka i tradycja. Znasz takie słowa ?
Temat: Moc dla Harriera x
Kaliber .22 jest świetnym wyborem na polowanie, ale Anglicy nie strzelają do zwierząt na 100m. Trudno to sobie nawet wyobrazić w leśnym gąszczu, gdzie widoczność spada do 40m, a najczęściej- jeszcze mniejszej. Powiem wiecej. W Anglii tradycyjną bronią myśliwską jest dubeltówka w cal.12 i o horyzontalnym układzie luf. To ogólnie przyjęty standard. Kaliber 12 to największy kaliber stosowany w myśliwskiej broni śrutowej. Czy oznacza to że Anglicy będą strzelac na 60 i wiecej metrów? W Anglii odległość ta wynosi... max 40m! Naprawdę! Po prostu- są to ludzie z dużą kulturą łowiecką. Jako tacy uznaja iż pożądany efekt zapewnia tylko trafienie zwierzyny określoną ilością śrucin o określonej energii. A taki efekt jest możliwy tylko do określonej odleglości, przy takim wierceniu luf, jakie jest preferowane na wyspach. Z pneumatyką jest podobnie. Ma ona swoje przeznaczenie i ograniczenia. HarrierX- do polowania, CR-X - do strzelań FT. Nawet w wersji standard(12 ft/lbs) i w cal. 177 Harrier będzie doskonałym wyborem do 50m. Jeżeli zaś weźmeisz go w wersji FAC(18 ft/lbs) w cal.177 to będziesz miał naprawdę silną broń. Pamiętaj jednak, że ilość strzałów zmniejszy się wtedy z 60 do ok. 35, max 40.

pozdrawiam
thaneTemat: Opowieść z CP w tle.
Niewątpliwie macie rację.
Najlepszy do polowań wydaje się zamek kołowy. Ma nawet przewagę nad skałkowym.

Niemniej mam przed sobą katalog zbiorów z Muzeum Narodowego we Wrocławiu "Palna broń myśliwska" i jest tu rozdział o myśliwskich strzelbach lontowych.
Np. niemiecka strzelba dł. 131cm, lufa niegwintowana dł. 101cm ,kal. 13mm, kolba typu arkebuzowgo, policzkowa.
Czyli z takiej broni też polowano.Temat: Polowanie z broni odprzodowej
A ja tak troche na marginesie tematu. Czy w czasach, kiedy z bronia odprzodowa sie polowalo, ladowano gladkolufowe dubeltowki tak, ze do jednej lufy szedl srut, a do drugiej kula? Nie chodzi mi o odpowiednik wspolczesnej kniejowki (jesli dobrze kojarze nazwe wspolczesnej broni mysliwskiej z lufa srutowa i gwintowana kulowa), tylko o dwulufowa strzelbe.Temat: Mężczyzna postrzelił swoją żonę z broni myśliwskiej

Rano mężczyzna postrzelił swoją żonę z broni myśliwskiej.
-Myśliwy zabił kolegę na polowaniu
-strażnik więzienny zabił trzech policjantów i więźnia
-policjant zabija żonę i jej kochanka, następnie popełnia samobójstwo z broni służbowej
- żołnierz zawodowy zastrzelił się na służbie
- pijany kierowca zabija kobietę na przejściu dla pieszych
- uczennica popełnia samobójstwo, powodem był zawód miłosny.
O czym świadczą te zdarzenia? O niczym. W każdej grupie społecznej, zawodowej są ludzie o słabej psychice lub małej wyobraźni. I nic tego nie zmieni.Temat: Dygresje na temat Lefaucheaux w "sprawie Ocieski"

Ooo, wróżkę mamy na forum, lub jasnowidza. A pokaż mi jakiś paragraf w miłościwie panującej nam ustawie że można sobie stworzyć kolekcję broni powstałej po roku 1850 i nie pozbawionej cech "użytkowych".

Oczywscie ze mozna, mam Mosina wz 44 (niestety nie wojenny a z lat 50-tych) a teraz przymierzam sie do zakupu Mausera 98K ( tym razem autentyczny wermacht), oba na chodzie i oba ze wzgledow formalnych zarejestrowane jako bron mysliwska, ( hahaha jak widac da sie), oba rowniez będę posiadał w celach czysto kolecjonerskich, choc nie wykluczam pobytu na strzelnicy ............. na polowania mam broń zdecydowanie szlachetniejsza :DTemat: Wystawa Łowiecka Wrocław 2008
12-14 września 2008 we Wrocławiu, w Hali Ludowej (Stulecia) odbędą się VII Targi Zoologiczno-Botaniczne ZOO-BOTANICA 2008 oraz Wystawa Łowiecka WROCŁAW 2008
Program Targów ZOO-BOTANICA 2008

ZAKRES TEMATYCZNY WYSTAWY ŁOWIECKIEJ:

- Broń i amunicja oraz szafy do ichprzechowywania
- Celowniki optyczne i lornetki
- Preparowanie trofeów łowieckich
- Meble myśliwskie
- Akcesoria, odzież myśliwska, obuwie i dodatki do ubiorów
- Akcesoria dla psów myśliwskich
- Biżuteria myśliwska
- Polowania w kraju i za granicą
- Samochody terenowe
- Wyroby z motywami myśliwskimi z drewna, ceramiki, skóry, metalu,
poroży

Wystawy:
- Trofeów łowieckich
- Współczesnego malarstwa i fotografii o tematyce myśliwskiej i przyrodniczej
- Psów myśliwskich
- Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej
- Ligi Ochrony Przyrody

Wydawnictwa:
- Kiermasz
- Spotkania z autorami i wydawcami

Imprezy towarzyszące:
Pokazy wabienia zwierzyny łownej
Koncerty zespołów sygnalistów myśliwskich
Pokazy mody myśliwskiej
Specjały kuchni myśliwskiej
Prezentacje multimedialne
Konkursy, seminaria, wykłady

UWAGA: Dla myśliwych z kraju i zagranicy wstęp ulgowy!!!

Więcej informacji >>>>>Temat: Bron
Miałem przedwczoraj "wizytację" policjanta w sprawie broni, wprawdzie w
sprawie broni myśliwskiej, ale dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy. Po
pierwsze potwierdził to, co już kiedyś słyszałem, a mianowicie, że jako
policjant miałby kłopoty z zezwoleniem na broń gazową. Nikogo nie
interesuje, że posiada broń ostrą, że przeszedł odpowiednie przeszkolenie i
badania. Po prostu musiałby dać komuś w łapę... Po drugie poznałem warunki
przechowywania broni. O ile zrozumiałe jest, że ze sztucera wyjmuję zamek i
przechowuję go w oddzielnej szafce, a wkładam go idąc na polowanie, to w
ogóle nie rozumiem dlaczego podobnie jest z bronią krótką - ją także należy
przechowywać rozłożoną. W moim rozumieniu ktoś, kto posiada broń krótką,
albo czegoś się obawia, albo jest do tego zmuszony, np. właściciele
hurtowni. I co taka osoba ma zrobić w przypadku napadu? Klęknąć na kolana i
błagać o nie zabijanie "nołplisa"? A może po prostu ktoś tam na górze ma
g... zamiast mózgu i spełnia się w tworzeniu nieżyciowych przepisów?
Temat: Grzybiarz znalazł strzelby

Można, każda broń ma numer i jest rejestorwana.
Wiele nielegalnej broni przybyło do nas zza granic wschodnich. I to broni wszelkiego rodzaju; myśliwskiej,sportowej, bojowej. Są myśliwi, którzy kupili nie rejestrowaną broń od " brata ze wschodu" i mają ją głęboko ukrytą. Polują z niej i nikt o niczym nie wie bo w papiery nie zagląda, a ta legalna w sejfie spokojnie spoczywa. Istnieją też kłusownicy, którzy taką broń kupili i to często więcej niż jedną sztukę. Wreszcie trzecia grupa, to przestępcy różnego kalibru, którzy wszelką broń ( w tym również myśliwską ) do czynów zbrodniczych wykorzystują.
Każda z tych wersji jest prawdopodobna i gdybać tylko możemy.Temat: Prawdziwe przeznaczenie broni
Nie za bardzo się na tym znam, musiałbym popytać Ojca, ale (chyba?)używanie broni czarnoprochowej do polowań jest niedozwolone prawem łowieckim, podobnie jak to ma miejsce z bronią na amunicję bocznego zapłonu, pomimo, że moc i celność pozwala na skuteczne rażenie niektórej zwierzyny. Poza tym "dzikie" polowanie bez odstrzału jest KŁUSOWNICTWEM- odrażającym przestępstwem, a ktoś kto ma odstrzał i tak należy do PZŁ i ma pozwolenie na broń myśliwską, a więc czarnoprochowca do tego nie potrzebuje.

Używanie broni CP do obrony własnej jest nie tylko łamaniem prawa ale także przeczy zdrowemu rozsądkowi.

Co gorsze takie pomysły na traktowanie broni CP tylko upewnia Nasze "Światłe" władze w tym iż powinna ona zostać znowu na "cenzurowanym" bo stwarza zagrożenie dla innych (i co ważniejsze w ich malutkich główkach - także dla nich) i mimo absurdalności takiego twierdzenia może być powodem zaostrzeń przepisów .

Z Poważaniem AndrzejTemat: pytanie :)
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 marca 2000r. w sprawie rodzajów szczególnie niebezpiecznych broni i amunicji oraz rodzajów broni odpowiadających celom, w których może być wydane pozwolenie na broń / Dz. U. Nr 19, poz. 240 z dnia 22 marca 2000 r.

§ 5 ust. 5 rozporządzenia: energia pocisku do broni o lufach gwintowanych nie może być mniejsza niż 1000 J w odległości 100 m od wylotu lufy.
Nie może tez być bronią myśliwską pistolet i rewolwer.

Co do kaleczenia zwierzyny, czym innym jest energia pocisku a czym innym tzw moc obalajaca.W USA sezony łowieckie sa wydłużone dla CP i broni neurobalistycznej. Z CP poluje się również w Europie (zagadka gdzie?).
Co do naszych łowców, gdyby wprowadzić ustawowy nakaz używania przez myśliwych wyłącznie broni odprzodowej (najlepiej skałkowej :D ) to po 5 latach zwierzyny w naszych lasach byłoby jak za króla Jagiełły :lol:Temat: Polowanie z broni odprzodowej
Kultywowanie tradycji ,no właśnie!
W Wielkopolsce jest największa koncentracja bractw kurkowych w Polsce,jednak nieliczne i to w małym stopniu interesuje broń CP ,wolą broń wspólczesną.Bractwa kurkowe z zasady powinny kultywować historię i tradycje broni CP .Tak czynią nieliczne ,nam znane,śląskie,toruńskie,czerskie......Odnawianie historii broni CP w łowiectwie? jak najbardziej(poniekąd sami to robimy na strzelnicach mysliwskich) ale czy koniecznie trzeba to przenosić praktycznie do łowiska , nie jestem przekonany.Może trzeba by wysłuchać obiektywnych relacji mysliwych ,którzy takie polowanie wykonali.Mimo wszystko wraca pytanie, po co? czy to nie będzie fanaberia przynosząca szkody?
Mod śpiący teraz snem sprawiedliwego jak się obudzi niech nie zamyka tego tematu
może jeszcze ktoś rozjaśni jak to jest z tymi polowaniami CP w USA i na naszym zachodzie.Temat: Zginął 70 letni myśliwy
Tragedia na polowaniu
Tragiczny wypadek w gminie Raczki. Nie żyje 70-letni myśliwy, uczestnik polowania. Suwalska policja wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny.
Prawdopodobnie był to nieszczęśliwy wypadek
Według wstępnych ustaleń uczestnicy polowania, po przybyciu na miejsce rozdzielili się, mieli się spotkać za kilka godzin. Uczestnicy polowania podają, że słyszeli strzał, ale uznali, że to któryś z kolegów poluje.
Ciało 70-letniego myśliwego znalazł dopiero ok. godz. 2 w nocy jeden z uczestników polowania, zaniepokojony nieobecnością kolegi w umówionym miejscu powrotu. Ciało znajdowało się na ambonie myśliwskiej w okolicy wsi Franiszkowo.
– 70-latek już nie żył. Zginął od strzału z broni myśliwskiej, którą przy nim znaleziono – powiedział Krzysztof Kapusta, oficer prasowy policji w Suwałkach.
Nie wiadomo jak doszło do tragedii. Wstępnie policja wyklucza udział osób trzecich. – Prawdopodobnie był to nieszczęśliwy wypadek – uważa Krzysztof Kapusta. Policja sprawdza, czy tak rzeczywiście było.
Źródło: Polskie Radio BiałystokTemat: Klusownik z CP
Kol. Tomku44, czy tych panów w lesie przyłapano tylko na strzelaniu z broni CP(też bardzo naganne), czy mieli coś upolowanego, bo może to być kolejna sensacja dziennikarska jak ta "Z breloczkiem na dzika".

Temat aktualny bo w najnowszym, niepublikowanym jeszcze raporcie Komisja Europejska piętnuje Polskę za kłusownictwo.

Większość myśliwych ma do rekreacyjno-sportowych strzelców CP pozytywne nastawienie.
http://www.lowiecki.pl/dz...02739&numer=535


...wyjaśnijmy sobie co to jest klusownik i jak działa : 1- wnykarz -miejscowy sprytny łazęga 2. - klusol polujacy pieszo z bronią - tu w uzyciu króluje jeszcze wojenny mauser lub nielegalna broń mysliwska (jest jej sporo w prywatnych rękach )zaopatrywana w amunicję przez "kolegę "mysliwego 3.- kłusol polujacy z nowoczesna bronia i w nowoczesnym samochodzie terenowym - ten jest bardzo grożny i zaraz po wnykarzu robi najwięcej szkody w łowisku i powiedz kolego gdzie tu jest miejsce na broń dymiącą i dudniącą 3 razy głosniej.Temat: Opowieść z CP w tle.

Ciekaw jestem jak na zwierza polowano z broni lontowej, bo w XVIw. takie strzelby myśliwskie wyparły już kusze, łuki i oszczepy.
Ogień trzeba było skrzesać.
Lont syczał zapewne i dymił.
Do tego kolba policzkowa

Broń lontowa to głównie broń wojskowa.
Broń cywilna (i wojskowa też) to kołowce i wczesne typy zamka skałkowego.
Tak jak pisze Sas88 długo polowano z kuszami. Choćby w Krakowie jest kilka takich XVII i XVIII wiecznych kusz do polowań.
A niekiedy i z łukami.

Lont raczej nie syczy. Troszkę dymi. Przynajmniej z takimi się spotkałem.
Pozdrawiam!Temat: UWAGA WAŻNE!!! kolizje drogowe z udziałem zwierząt
Jeśli chodzi o myśliwego, nie będącego zarazem funkcjonariuszem/pracownikiem formacji wymienionych w ustępie 3 art. 33 ustawy o ochronie zwierząt - masz rację. Ale tylko w tej kwestii. Wskaż proszę konkretną ustawę zawierającą "przepisy prawa dotyczące używania broni", która jakoby jest sprzeczna z ustawą o ochronie zwierząt. Tylko konkretnie, precyzyjnie artykuł, a jak trzeba to ustęp i punkt. Bo z tego co mnie uczono, to wszystkie ustawy mają taką samą moc prawną i trzymając się swego podwórka stwierdzam tyle, że Ustawa o ochronie zwierząt po prostu dodaje jeszcze jeden przypadek użycia broni do trzech pozostałych wskazanych w ustawie o lasach. I nie ma w tym żadnej sprzeczności. Wracając do konstrukcji pocisków, kinetyki, siły obalającej itd. to wszystko ma znaczenie i jest ściśle egzekwowane przy wykonywaniu polowania - po to właśnie, jak zauważyłeś, by zwierzyna nie męczyła się po strzałach wojskowymi/policyjnymi pociskami. Ale odstrzał sanitarny/humanitarny czy jak on tam się obecnie nazywa to nie polowanie! W takiej sytuacji chodzi właśnie o maksymalnie szybkie działanie i skrócenie cierpienia zwierzęciu. A jeśli mowa o wyposażeniu w akceptowaną przez Ciebie broń myśliwską - zarówno Policja, Straż Graniczna jak i Państwowa Straż Łowiecka mają dubeltówki (choćby Mossbergi) i spokojnie mogą ich w takiej sytuacji użyć z breneką. Są nawet w kraju takie posterunki Straży Leśnej, które specjalnie na potrzeby dobijania zwierzyny wyposażono w broń śrutową; co nie znaczy, że ich wcześniejsze działania przy użyciu broni krótkiej były nielegalne. Więc nie strasz, jak nie masz podstawTemat: Zapominalski myśliwy

"Połoski nad Bugiem (pow. bialski). 83-letni Stanisław S. zgłosił dziś policji, że wczoraj na ambonie myśliwskiej zostawił broń. Dziś we wskazanym miejscu nie było już śladu po zgubie. Trwa poszukiwanie broni."
83 lata? Zapomniał broni z polowania?
A może ambony pomylił?
Albo w ogóle zapomniał, że nie był na polowaniu, tylko się wybierał i zapomniał?
Niech poszukiwania zaczną od.... szafki na broń myśliwegoTemat: Pytanie do myśliwych na forum
Należy się Wam wyjaśnienie.
W sierpniowej Braci Łowieckiej (takie pisemko myśliwskie troche w opozycji do Łowca Polskiego i wierchuszki PZŁ) nijaki W.Korzeniowski snuje skromne ale jednak rozwazania o przydatnosci broni cp do polowań.Wnioskuje z tego ze jakaś część myśliwych mysli podobnie.Niewykluczone że za jakiś czas powstanie specyficzna grupa myśliwych którzy ponad mięso cenić sobie będą spokój i oleją policje wraz z serwowanymi przez nią upokorzeniami oraz innych naciągaczy np. uprawnionych lekarzy czyli zadowolą się całkowicie bronia bez pozwolenia.
Jak wiadomo myślistwo to drogie hobby a spora część z nas ocenia je nieprzychylnie.Ma jednak niezaprzeczalną zalete jaką jest możliwość legalnego strzelania w plenerze.
Jak wiadomo atestowanych strzelnic jest w Polsce niewiele są raczej drogie a przedewszystkim osie na nich są do stu metrów.
A mi się marzy strzelanie na dalszych dystansach a do tego najlepsza jest strzelnica Pana Boga.Wszak nie ma lepszego kulochwytu jak 5km wolnej przestrzeni.
Zrobienie kursu i zdanie egzaminu nie powinno być specjalnie problemem takze składki i dokarmianie łosi ale jesli jakiś myśliwy nie poluje a jak poluje to pudłuje i tak przez 20 lat to nemrodzi domyślą się wreszcie że coś jest nie tak.
Reasumując nic mi z tego nie wyjdzie- występowanie o zgody na polowanie indywidualne na sroki przy zerowej skutecznosci raczej nie przejdzie a ostracyzm gwarantowany.Temat: Polowanie z łukiem

Jakie jeszcze człowiek wymyśli metody zabijania? Wstyd mi za ludzi.
... i stąd właśnie dyskusja,nie przeczytałeś wszystkich postów.Zastanawiamy się czy polowanie z łukiem to kłusownictwo czy nie,czy to bardziej humanitarne czy mniej itp.,po to jest forum.Zwierzęta trzeba selekcjonować,taka jest prawda,jeżeli nie robiliby tego myśliwi to zające i sarny zjadły by nam uprawy a dziki zryły podwórka.Albo wzieliby się za to kłusownicy ale taka "wolnaamerykanka" do niczego dobrego by nie doprowadziła.Łuk to jedna z najstarszych broni myśliwskich,człowiek wymyślił ją już daaawno temu,tylko idea polowania się zmieniła; już nie polujemy dla mięsa więc musimy regulować populację zwierząt.A może łuk jest bardziej humanitarny niż broń palna?Ale średnia wieku w kołach łowieckich musiałaby się obniżyć,bo jaki "stary" myśliwy przerzuciłby się na łuk i odstawił swój ulubiony sztucer w kąt?Temat: Tania i dobra broń myśliwska

Tania i dobra
To tak się da? ?
Jako, że wiosną również stanę przed decyzją o kupnie broni- mam dylemat. I to duży. Chyba na razie zdecyduję się na kniejówkę, może Faira? Combi Prestige najprawdopodobniej. Niech Twój Kolega najpierw odwiedzi forum łowiecki.pl, a potem, kiedy znajdzie już kilka swoich typów uda się do dobrego sklepu myśliwskiego i poogląda, albo jeżeli ma możliwość wybrania się na strzelnicę- niech się wybierze. Koledzy myśliwi z chęcią pokażą swoje bronie, można też znaleźć kaliber idealny dla siebie. Bo najważniejsze, żeby broń do Nas pasowała. I do naszych potrzeb, ważne jest to, na co chcę Kolega polować, w jakim łowisku etc.Temat: Ilu jest w Polsce wlascicieli broni CP, czyli czy odbiorą.
witam
ad BigBear
Akurat te dwa konkretne przypadki były akurat ostatnio opisane na tym forum.
Ale nawet w tym roku ... ojciec zastrzelił syna podczas polowania gdzieś w łanie kukurydzy próbowali wypłoszyć watache dzików, schodzący z ambony myśliwy postrzelił sie w głowe, śmiertelne postrzelenie podczas polowania czternastolatka, kilka samobójstw przy użyciu broni myśliwskiej.
To tylko z tego roku ... może ktoś posiada dane statystyczne z KG.
A przecież byli to wszystko ludzie po badanich ... które w gruncie rzeczy niczemu nie służą, ot popisanie sie dobrą pamięcią, zdolnością do skojarzeń i "małpią zręcznością" czyli dodatkowy "świstek" za grubą kase.
Na pewno broń na strzelnicach jest użytkowana na pewno w sposób bardziej bezpieczny niz na polowaniu czy to "zbiorówce" czy indywidualnym.
A w końcu my zazwyczaj strzelamy na strzelnicy, nawet z wiatrówek.
pzdrTemat: Znowu jakiś kretyn postrzelił dziecko :|


| Zgadza sie.
| Nie jestem przeciwny dostepowi nawet palnej broni sportowej broni
| sportowej.
| Ale.....
| Ale powinna byc ona faktycznie przeznaczona i uzywana do uprawiania
| sportu,
| czyli na strzelnicach sportowych. Strzelanie tam sie powinno odbywac i
| tam
| powinna byc taka bron deponowana i przechowywana. Po co komu wiatrowka,
| czy
| karabinek sportowy w domu? Bron mysliwska rowniez powinna byc poza
| polowaniem i strzelaniem treningowym byc pod piecza kol lowieckich.

W pełni się z tobą zgadzam w klubach sportowych, w kołach łowieckich tak
ale w domu całkowicie zbędny element.


A ja się nie zgadzam.
MÓJ karabinek sportowy (który został zarejestrowany i ślad lufy którego
znajduje się na lokalnym komisariacie) w moim domu to element jak
najbardziej potrzebny. MÓJ karabin samopowtarzalny, na który dostałem
pozwolenie od odpowiednich służb poparte rzeczowym uzasadnieniem to wręcz
niezbędny element mojej szafy pancernej. 5k PLN kary za strzelanie w miejscu
do tego nieprzeznaczonym też uważam za bardzo potrzebne.
Że strzelnic nie ma? Pojawi się zapotrzebowanie, pojawią się i strzelnice.
Tak, wiem że zaraz się pojawią argumenty o tym, że nastolatkowie będą broń z
domu wynosić i rozstrzeliwac kolegów w szkołach. Byłaby jakaś odmiana po
dźganiu niedoszłych miłości nożem w nerkę po dyskotece i zatłukiwaniu
maturzystów kijami na śmierć.

Fishman

Temat: Jak by tu pomóc Czumie


| Nic to nie da.
| Albo zasdniczo kazdy moze miec bron, albo policja odpowie rzetelnie
| "nie znaleziono uzasadnienia dla posiadania broni przez wnioskodawce".
| Czyli tak jak dzis - musi poczekac az go dwa razy napadna.

Ponieważ 95 % osób wypowiadajacych sie na temat projektu Czumy nie zna jego
treści i istoty więc będę zamieszczał te kilka zdań po każdym moim wpisie w
tej sprawie.

Najważniejsze trzy elementy projektu Czumy to:
- likwidacja miicyjnej uznaniowości i ustanowienie zamkniętego katalogu
przesłanek, których spełnienie powoduje, iż pozwolenie jest wydawane;


Czyli summa summarum co - powszechny dostep do broni, czy trzeba byc
dwa razy napadnietym ?

Milicyjna uznaniowosc sluzy po to zeby powszechnego dostepu nie bylo.
A do katalogu jak zaczniesz wpisywac to sie szybko nie skonczy..


- likwidacja podziału pozwoleń na grupy "do celu" (łowiectwo, sport, obrona) i
zastąpienie go podziałem technicznym (krótka, długa, kulowa, śrutowa,
powtarzalna, samopowtarzalna, centralnego/bocznego zaplonu itd.) na tak
wydzielone grupy obowiązywałyby różne typy zezwoleń.


No i klusownicy zaczna chodzic po lesie z z bronia do celu obrony lub
sportu, a mafiozi po miescie z 45 do mysliwskich polowan :-)

J.

Temat: Znowu jakiś kretyn postrzelił dziecko :|


Zawsze mnie rozbawiają takie argumenty. Samochód często dla wielu jest
niezbędny do normalnego funkcjonowania dojazd do pracy etc. natomiast
wiatrówka to zupełnie zbędny do życia gadżet.


Zgadza sie.
Nie jestem przeciwny dostepowi nawet palnej broni sportowej broni sportowej.
Ale.....
Ale powinna byc ona faktycznie przeznaczona i uzywana do uprawiania sportu,
czyli na strzelnicach sportowych. Strzelanie tam sie powinno odbywac i tam
powinna byc taka bron deponowana i przechowywana. Po co komu wiatrowka, czy
karabinek sportowy w domu? Bron mysliwska rowniez powinna byc poza
polowaniem i strzelaniem treningowym byc pod piecza kol lowieckich.

Temat: Znowu jakiś kretyn postrzelił dziecko :|


Zgadza sie.
Nie jestem przeciwny dostepowi nawet palnej broni sportowej broni sportowej.
Ale.....
Ale powinna byc ona faktycznie przeznaczona i uzywana do uprawiania sportu,
czyli na strzelnicach sportowych. Strzelanie tam sie powinno odbywac i tam
powinna byc taka bron deponowana i przechowywana. Po co komu wiatrowka, czy
karabinek sportowy w domu? Bron mysliwska rowniez powinna byc poza
polowaniem i strzelaniem treningowym byc pod piecza kol lowieckich.


Garnki pod piecze kola gospodyn wiejskich, a psa do schroniska.
Temat: FAC. Pytanie do posiadaczy.

Czy taka broń jest choć namiastką kbks? Jakie mamy strzelnice - wiadomo. Czy na dystansie 100 metrów da się docenić zalety posiadania FAC-a?

Mówiąc krótko - czy warto się w to bawić?

Kbks to 50 m tak przy okazji. FAC to karabinek myśliwski do polowania na drobne szkodniki. Po to go stworzono w krajach gdzie wolno polować z wiatrówki. W Polsce takie polowanie jest zabronione. Z kiedyś posiadanego FAC'a kal. 6,35 mm, na strzelnicy robiłem rozmaite próby. Wyszło mi np, że na dystansie do 30 metrów strzela praktycznie torem prostym. Celujesz w punkt i masz. Na 50 metrach opad był nie duży. Dalej nie wiem bo skończyła się strzelnica. Trzeba tylko umieć strzelać z niego. Miałem akurat sprężynówkę. Pomijając fakt posiadania sporej kondycji w napinaniu sprężymy, to kop był spory. Spust w tego rodzaju dmuchawkach jest też troszeczkę inny. Typowo myśliwski. Twardawy z wyraźnie odczuwalnym oporem. Osobiście mile wspominam karabinek.Temat: Znowu jakiś kretyn postrzelił dziecko :|


Zgadza sie.
Nie jestem przeciwny dostepowi nawet palnej broni sportowej broni sportowej.
Ale.....
Ale powinna byc ona faktycznie przeznaczona i uzywana do uprawiania sportu,
czyli na strzelnicach sportowych. Strzelanie tam sie powinno odbywac i tam
powinna byc taka bron deponowana i przechowywana. Po co komu wiatrowka, czy
karabinek sportowy w domu? Bron mysliwska rowniez powinna byc poza
polowaniem i strzelaniem treningowym byc pod piecza kol lowieckich.


W pełni się z tobą zgadzam w klubach sportowych, w kołach łowieckich tak
ale w domu całkowicie zbędny element.

pzdr
Tomek

Temat: Znowu jakiś kretyn postrzelił dziecko :|| Zgadza sie.
| Nie jestem przeciwny dostepowi nawet palnej broni sportowej broni sportowej.
| Ale.....
| Ale powinna byc ona faktycznie przeznaczona i uzywana do uprawiania sportu,
| czyli na strzelnicach sportowych. Strzelanie tam sie powinno odbywac i tam
| powinna byc taka bron deponowana i przechowywana. Po co komu wiatrowka, czy
| karabinek sportowy w domu? Bron mysliwska rowniez powinna byc poza
| polowaniem i strzelaniem treningowym byc pod piecza kol lowieckich.

W pełni się z tobą zgadzam w klubach sportowych, w kołach łowieckich tak
ale w domu całkowicie zbędny element.


Niestety, trudno to zrealizować logistycznie. W szczególności: co kiedy
jadę na zawody? Jak z czyszczeniem? Co jeśli chcę trenować na więcej
niż jednej strzelnicy? Zresztą jakoś relatywnie mało tych strasznych
wypadków w porównaniu np. z motocyklami, które w tej chwili są
ewidentnie zabawką a nie środkiem transportu...

AN

Temat: Pionowzloty Jak na bumerangu


Mam male pytanie  -co to jest bumernag ?


http://encyklopedia.pwn.pl/10573_1.html

"BUMERANG, przedmiot wykonany z drewna, o charakterystycznym sierpowatym
kształcie, rzutna broń myśliwska i wojenna, służy także do gier i zabaw; b.
jest typową i mocno zróżnicowaną bronią wielu plemion austral., występuje
także w środk. Afryce, pd.-zach. Indiach, Kalifornii; wyróżnia się 2 typy
b.: powracające, lżejsze, które służą do polowań na ptactwo i do zabaw,
oraz nie powracające, z reguły cięższe, używane do walk i polowań na
większą zwierzynę."

    REMOV

Temat: Krótki film o głupim samobóju
POwitoł

Art. 4.1. Gospodarka łowiecka jest to działalność w zakresie ochrony, hodowli i pozyskiwania zwierzyny.
2. Polowanie oznacza:
1)tropienie, strzelanie z myśliwskiej broni palnej, łowienie sposobami dozwolonymi zwierzyny żywej,
2)łowienie zwierzyny przy pomocy ptaków łowczych, za zezwoleniem ministra właściwego do spraw środowiska,

- zmierzające do wejścia w jej posiadanie.

3. Kłusownictwo oznacza działanie zmierzające do wejścia w posiadanie zwierzyny w sposób nie będący polowaniem albo z naruszeniem warunków dopuszczalności polowania.

USTAWA z dnia 13 października 1995 r.
Prawo łowieckie. [Dz.U. z 1995 r. Nr 147 poz.713]

Powie mi ktoś, czy ten akt prawny nadal funkcjonuje?
Ta ustawa to tylko jedna strona. Jeden sposób podejścia do tematu. Podane przez poprzednika tematy wyjaśniają resztę.Temat: łuki bloczkowe


2. Na 2,5% Do "Obrony Życia i Mienia" - chcę miec świadomośc że mam "sensowną" wręcz śmiercionośną broń.
3. Na ostatnie 2,5% Do polowań. - nie jest wykluczone że kiedys mogę brac w czyms takim udział, a do broni myśliwskiej mnie nie ciągnie.


Ad.2 ...obrona konieczna...narzędzie obrony powinno odpowiadać narzędziu napastnika....złodziej z łukiem :zdziw: ....będziesz strzelał do "bezbronnego" nożownika?
Ad.3 ...w naszym pięknym kraju nie wolno polować na zwierzęta z łuku ...nawet na kury i szczury na własnym podwórku....

Potraktuj tę odpowiedź z humorem i nie bądź zły ...co myślimy to nasze, ale oficjalnie to łuk potrzebujesz TYLKO DO REKREACJI

pozdrawiamTemat: artykul w łowcu
A mnie to wszystko a zwłaszcza wypowiedź tego kucyka przypomina jedno mianowicie protest jednego z "Ornitologów" na forum na onecie po informacji na temat postrzelania dzieciaka z wiatrówki ile to ptaszków zgine z powodu udostępnienia wiatrówek. Ciekawe czemu właśnie tacy ludzie znajdują takie zastosowanie do tego typu użądzeń. Czyżby pan gacyk widział w broni CP i myśliwskiej tylko jako narzędzie do zabijania zwierząt , znam conajmniej 3 osoby które nie polują tylko strzelają sportowo z broni myśliwskiej, może by tak sami zgłosili się na ponowne badania psychologiczne bo mają tylko mord na myśli?Temat: Polowanie z broni odprzodowej

Witam.
Prędkości i energia.Pociski 500 granis pędzone 110 granis naważką osiągają na 100 m. energię ok.2700J.
Do polowań używa się pocisków w plastikowych sabotach które opuszczają lufę (w zależności od gwintu) z prędkośca kuli w łacie t.j.ok.700 m. I tu ma nie być energi?


Czy kolega bylby uprzejmy rozwinac nieco ostatni wpis ????
Jedyna amunicja mysliwska jaka mi przychodzi do glowy zgodna z opisem zawartym w cytowanej wypowiedzi to czeski S-Ball ( stalowy rdzen z plastikowym sabocie) wycofany chyba z 10 lat temu ze wzgledu na silna tendencje do rykoszetow, choc jako pocisk mial rewelacyjna celnosc jak na bron gładkolufowa, pociski w plastikowych sabotach wystrzeliwane z luf gwintowanych ......hmm jedynie przychodzi mi na mysli pocisk znany pod handlową nazwą Accelerator, ale z tego co sie orientuje tego typu amunicja jest w Polsce zakazana.Temat: Jak by tu pomóc Czumie

J.
Czyli summa summarum co - powszechny dostep do broni, czy trzeba byc
dwa razy napadnietym ?
Milicyjna uznaniowosc sluzy po to zeby powszechnego dostepu nie bylo.
A do katalogu jak zaczniesz wpisywac to sie szybko nie skonczy..


Nie będzie powszechnego dostępu. Powszechny dostep jest w tej chwili do replik
<1850, kupić może każdy dorosły, nawet przestępca i wariat, a posiadać może
nawet dziecko.
Katalog w odniesieniu do konkretnych kategorii pozwoleń jest juz gotowy -
poczytaj projekt Czumy.


No i klusownicy zaczna chodzic po lesie z z bronia do celu obrony lub
sportu, a mafiozi po miescie z 45 do mysliwskich polowan :-)


Bzdura. Nosić broń będą mogli tylko posiadacze pozwolenia rozszerzonego,
najtrudniej dostępnego.

pbp

Temat: Znowu jakiś kretyn postrzelił dziecko :|


| Podobnie z treningiem strzelania do rzutków i strzelania myśliwskiego z broni
| śrutowej. Godzinami ćwiczy się na sucho prawidłowy szybki skład.
| Wszystko to robi się w domu.

Tu się nie znam, ale na zdrowy rozum tu też trening można by przeprowadzać
z "makietą" broni.


AA polować na wyznaczonej strzelnicy?? A nie w lesie gdzie zawsze może pojawić
się jakiś grzybiarz albo motylek będą cy pod ochroną. A broń oczywoście dowozić
w opancerzonych furgonach. Zacznijmy od egzekwowania prawa które mamy. Pozatym
pozostaje kwestia WSPÓŁODPOWIEDZIALNOśCI. Jak widze oszołoma to tępię bez
litości i tyle.
Link

Temat: Polowanie z łukiem
Jeżeli przedkładasz ortografię nad sens wypowiedzi, to proponuję przeglądać słowniki a nie forum

ps.co do polowania z łukiem to tylko w jednym z ościennych krajów można polować z łukiem i tam jest on zakwalifikowany jako broń myśliwska. Chyba na Litwie ale pewien nie jestem.
pzdr.Temat: Lekcje strzelania w szkolach


| czy wspó^(3)czesny sztucer my?liwski z celownikiem optycznym, nie nadaje sie^ do
| u?ycia jako bron~ dla wojskowego strzelca wyborowego?

Tak nadaje sie.
I tylko on i tylko do tego.


Też średnio - jest na ogół lżejszy od karabinu wyborowego co skutkuje
mniejszą celnością na naprawdę długich dystansach (myśliwi nie strzelają
na kilometr z okładem). Dalej - karabiny wyborowe górnej półki to
obecnie półcalówki ze względu na większą odporność na wiatr i większą
siłę rażenia przeciwko celom materialnym - człowieka 7.62 tak samo
dobrze zabija ale rozwalenie optyki czołgu to  jednak pół cala lepiej
robi - bo nieważne w który kawałek optyki trafi, wszystko połamie -
półcalówki w broni myśliwskiej to margines poniżej błędu statystycznego
(głownie ze względu na stosunek zysku ze zwiększonego kalibru który w
europejskich zastosowaniach łowieckich jest wątpliwy do ceny broni i
amunicji - półcalowe sztucery to na polowaniach w Afryce się głównie używa)

Temat: .22 a prędkość dżwięku - pytanie

najlepsze wyniki w amatorskim (nie wyczynowym) strzelaniu z karabinku na 100m, ma słaba standardowa amunicja, mimo sporego opadu np. polska ammo z Krupskiego Młyna "Sport".Już Am Eagle HV była gorsza.

A dlaczego niby przy strzelaniu na znaną odległość stromy tor lotu pocisku ma być wadą?
Płaski tor lotu ma znaczenie tylko wtedy, gdy nieznana jest odległość do celu, bo im bardziej płaski tor lotu (czyli im większa Vo) tym dłuższy dystans strzału bezpośredniego. Geneza szybkich pocisków bocznego zapłonu jest myśliwska, w wielu krajach wolno polować z broni bocznego zapłonu, a na polowaniu duża prędkość ma również znaczenie ze względu na skuteczność rażenia zwierzyny.

W naszych warunkach szybkie pociski bocznego zapłonu przydają się przy strzelaniu do celów ruchomych, np przy treningu myśliwskiego dzika. Przy strzelaniu zwykłą amunicją poprawka na ruch celu jest znaczna i punkt celowania wypada "w powietrzu" przed tarczą, co jest bardzo niewygodne. Gdy strzela się pociskami szybkimi (ja używam S&B HV) punkt celowania to gwizd. Natomiast przy strzelaniu na zawodach z karabinu kal. .222, lub .223 punktem celowania jest ucho, cała reszta tak samo jak na treningu.Temat: Broń w łowiectwie

Chyba jednak 3 - zapominacie, że od dawna istnieje coś takiego, jak
dryling.
A nie słyszałem, by był kiedykolwiek zakaz ładowania wszystkich 3 komór
jednocześnie


Dz.U.99.3.19
"§ 6. 1.      Do wykonywania polowania oraz odstrzału szkodników dopuszczona
jest wyłącznie myśliwska broń palna, z której po maksymalnym załadowaniu
można oddać najwyżej pięć pojedynczych strzałów; magazynek broni
samopowtarzalnej może zawierać najwyżej dwa naboje.

A chodziło o samopowtarzalną.
;)


Marek


Q

Temat: prawo łowieckie
Hmm dość dziwna sytuacja z tymi 10 kulami. Może strzał był ze śrutówy? Przecież jeden strzał ze sztucera spokojnie powali psa niezależnie gdzie człowiek trafi... Strzelanie metodą prób i błędów ze sztucera to chyba udaje się tylko w Afryce na polowaniu na słonie . Jednocześnie bardzo prosiłbym o wypowiedź jakiegoś myśliwiego ewentualnie osoby obeznanej w broni myśliwskiej- szczególnie interesuje nas moc takiej broni .Temat: Dział "Broń palna" ponownie.
Jak by dział "palna" powstał to by było bardzo fajnie. Tylko żeby właśnie podejście było odpowiednie. Bardzochętnie podzieliłbym sie wynikami na 300m :D . Tylko żeby nie było jakichś najazdów na myśliwych, no bo siłą rzeczy, jak np. ja, chyba najwięcej ludzi ma właśnie tą drogą pozwolenie na palną (długą). I w tym momencie znalazłbym się między młotem a kowadłem przez jednych wytykany jako "zabijaka" a przez drugich, że mam broń, która nie jest w żadem sposób myśliwska i polować z nią nie przystoii.Temat: Opowieść z CP w tle.

Czyli z takiej broni też polowano.

Wykluczyć tego nie można, ale jest to bardzo mało prawdopodobne. Może na polowaniu "gonionym"? Łowy z podchodu raczej odpadają. W muzeach opisy bywają czasem bzdurne i nie ma sie nimi co sugerować.


u nas tych piękności nawet na pozwolenie nie wolno
myśliwska XVIIIw(British Museum)

Na pozwolenie to wolno, tylko, że dostać je raczej trudno.
Forum kusznicze:
http://34all.org/forum_wa...1558&archiwum=1

Wikingowie z kuszami :galy: ?Temat: Strzelanie do szczurów w Polsce
Nie wiem czy to już weszło, ale był projekt ustawy, która zezwalała PODMIOTOM GOSPODARCZYM na odstrzał szkodników niszczących zbiory lub hodowle (np. szczury polujace na ryby w stawach hodowlanych). Niemniej dany podmiot musiał wcześniej spęłnić takie wymogi, jak normalny myśliwy - Uzyskać odpowiednie uprawnienia, wyznaczyć pracowników do takiego odstrzału, zyskać pozwolenie na broń itd.
Ustawa miała jedynie ułatwić ochronę przed szkodnikami, przez zniesienie konieczności załatwiania pozwoleń na odstrzał, na każdego szkodnika - co zajmuje czas. Pozwolenia takie wydaje się już De facto.

Poza tym, że ustawa ta miała dotyczyć tylko podmiotów gospodarczych, jest tylko aneksem do prawa łowieckiego, które wyraźnie określa normy dla broni myśliwskich.

I ŻADNA wiatrówka się w nich nie mieści.

Kolega ewidentnie łamie prawo, strzelając z wiatrówki do szczurów (i zwierząt), nadinterpretuje też ustawę mówiącą o czym innym.Temat: Znowu jakiś kretyn postrzelił dziecko :|
 Strzelanie tam sie powinno odbywac i tam


powinna byc taka bron deponowana i przechowywana. Po co komu wiatrowka,
czy
karabinek sportowy w domu? Bron mysliwska rowniez powinna byc poza
polowaniem i strzelaniem treningowym byc pod piecza kol lowieckich.


Mając ją w domu istnieje potencjalna możliwosc uzycia jej do obrony własnej,
względnie mienia

pozdrawiam

Temat: kal. 0.22
Witam
W naszym "wolnym" kraju obowiązuje przepis mówiący że:


§ 6. 1. Do wykonywania polowania oraz odstrzału szkodników dopuszczona jest wyłącznie myśliwska broń palna ...

I pewnie nigdy się to nie zmieni bo lobby myśliwskie jest bardzo konserwatywne i nie lubi "konkurencji"
naraTemat: 7,62 x 39mm


Politycznie niepoprawny Artur Drzewiecki.
Hmm - pozwolę sobie zwrócić uwagę, że M193 pochodzi od naboju pierwotnie
projektowanego do broni myśliwskiej.
Konstruktorzy zatem celowo nadali takie cechy nabojowi - głównym celem
było polowanie na grubego zwierza na otwartych przestrzeniach


.223 na grubego zwierza?  Niewiele wiesz na temat myślistwa.

, przy czym


strzelać miano z takiej odległości, że mniejsza celność wynikająca ze
złej stabilizacji nie ma większego znaczenia (duży cel, strzelanie
mierzonym starannie ogniem pojedynczym na otwartej przestrzeni - czynnik
liści i trawy nie wpływa).


Błąkasz sie po temacie. Jeśli czynnik trawy nie istnienie, to dlaczego mała
celność. W takich warunkach M193 jest bardzo celny. Jeśli mówisz, że cel
myśliwski jest duży to sie grubo mylisz. Przy zwierzynie grubej strzał poza
komorę jest strzałem złym (celem nie jest zwierzak, tylko jego komora), przy
drobnej np lis - cel jest z natury mały.

Natomiast łatwa fragmentacja i zła


stabilizacja miały zadawać zwierzęciu ciężkie rany.


Jak zła stabilizacja może zadawać cięzkie rany?  Efektem złej stabilizacji jest
brak rany, bo nie trafiasz.

PP

Temat: Polowanie z łukiem
Nie widzę żadnej racjonalnej przesłanki w tym aby łuk nie został dopuszczony jako broń myśliwska w naszym kraju.Nowoczesne, bloczkowe konstrukcje zapewniają doskonałą precyzję i moc.Oceniam że jedynie kilka procent obecnych myśliwych chciałoby w ten sposób polować.Zajęcie dla małej elitarnej grupy.
Przeszkodą jes brak zainteresowania decydentów w PZŁ i brak lobby promującego taki rodzaj łowiectwa.Temat: Wyszkolenie strzeleckie a rola kawalerii w okr. międzywojennym

J.
Stosunek inny, ale czy taki kosztowny zbytek byl w powszechnym
posiadaniu ? Po co to robotnikowi, kupcowi, no, chlopu malorolnemu
moze sie przyda .. wpuszczali ich wtedy do lasu ?


Wśród kupców i rzemieśników  było zapewne lepiej, niż w zbliżonych doń dziś
grup społecznych. Po co? Do obrony i zabawy.
Broń myśliwska była wbrew pozorom bardzo popularna wśród zamożnych i średnio
zamożnych chłopów. Lasy były w znacznej części chłopskie (nawet dziś jest ich w
skali ktaju ok. 20% - są to właśnie lasy chłopskie, bo wielkie majątki leśne
upaństwowiono po 45), a wtedy prawo polowania było powiązane z prawem własności
zmieni. Prawo do polowania w chłopskim lesie miała tam gromada wiejska.

pbp

Temat: Kolejna tragedia z udziałem broni myśliwskiej.
http://www.lasypolskie.pl...content&id=1369

Jak zapobiec takim wypadkom?Czy musi dojść do tego,że broń będzie przetrzymywana na policji i wydawana myśłiwym tylko po odpisaniu się na polowanie?Temat: Karabin idealny ???

Co do zastosowania, to wszystkie nadają się do polowania
Ja jestem takim myśliwym jak Niziołek. Nie poluję od 10 lat. Ale broń mam. Bock Iż.
I nie pudłuję.
Sentyment.
I pamiętam, że broń myśliwska służy do zabijania, a wojskowa do unieszkodliwiania.Temat: Puchar Pomorza 8 (FT) i 9 (HFT) lipca w Kolaczu

To właśnie mój sprzęt moje celowniki(a nie ich) budzą u myśliwych zainteresowanie. A po tym jak widzą że z wiatrówki trafia się spinerki czy figurki na 50m
To widać u nich dla nas respekt a oczy czasami mają takie.
Myslę że warto by było spróbować.
Pozdrawiam.
Jka

zgoda, ci mysliwi, którzy z nami chodzili po torze w sobotę mniej więcej też tak reagowali, ale sądzę, że już dawno są zamówione i rozplanowane polowania, więc nie ma co planować zawodów na jesień w myśliwskim ośrodku. Tam zawsze będą myśliwi ważniejsi, bo dla nich ten ośrodek zbudowano. A my mamy przecież wiele innych miejsc, nie potrzebujemy stojaków na broń - bo my z broni nie strzelamy
WisełkaTemat: Wyszkolenie strzeleckie a rola kawalerii w okr. międzywojennym


| J.
| Stosunek inny, ale czy taki kosztowny zbytek byl w powszechnym
| posiadaniu ? Po co to robotnikowi, kupcowi, no, chlopu malorolnemu
| moze sie przyda .. wpuszczali ich wtedy do lasu ?

Wśród kupców i rzemieśników  było zapewne lepiej, niż w zbliżonych doń
dziś grup społecznych. Po co? Do obrony i zabawy.
Broń myśliwska była wbrew pozorom bardzo popularna wśród zamożnych i
średnio zamożnych chłopów. Lasy były w znacznej części chłopskie (nawet
dziś jest ich w skali ktaju ok. 20% - są to właśnie lasy chłopskie, bo
wielkie majątki leśne upaństwowiono po 45), a wtedy prawo polowania było
powiązane z prawem własności zmieni. Prawo do polowania w chłopskim lesie
miała tam gromada wiejska.


Zwłaszcza że nie trzeba było wyrabiać kosztownych i czasochłonnych
pozwoleń. Zgłaszało sie na najbliższym posterunku i załatwione.

Pozdrawiam

Temat: Dostęp do broni a przestępczość


a tak na marginesie - to szkoda że w Polsce nie ma banków - które w promocji
za założenie konta dają karabin :-) to jest najlepszy numer jaki ostatnio
widziałem


Chyba zle widziles, O ile sobie przypominam to nie karabin ale dubeltowke. A to
jest duuuza roznica. Bron mysliwska jest tu bardzo popularna szczegolnie w
srodkowych stanach gdzie bardzi duz ludzi poluje ale nie tylko. Popularne jest
strzelanie do "clay pigeon" ( po polsku to chyba do rzutkow) robia to juz
malolaty od 14 roku zycia. Nic w tym nadzwyczajnego.  

Temat: Zginął 70 letni myśliwy
Jego ciało około 2.00 w nocy na ambonie myśliwskiej we wsi Franciszkowo znalazł kolega, który z nim polował. Mężczyzna usłyszał strzał i poszedł sprawdzić co się stało.
- Wtedy 70-latek już nie żył. Zginął od strzału z broni myśliwskiej, którą przy nim znaleziono- powiedział Krzysztof Kapusta, oficer prasowy policji w Suwałkach.
Nie wiadomo jak doszło do tragedii. Wstępnie policja wyklucza udział osób trzecich.
Na podstawie: Radio 5Temat: Zabił własnego syna na polowaniu

z tą trzeżwiścią na polowaniach jest różnie proponował bym przeprowadzić weryfikację myśliwych bo licencje na zabijanie rozdawane są na prawo i lewo bez jakichkolwiek zastrzeżeń ze strony służb ograniczających dostęp do broni

Przed wypisywaniem takich glupot, na badz co badz powaznym portalu, proponowalbym najpierw zapoznac sie z mechanizmem przyznawania pozwolenia na bron mysliwska oraz z wymaganiami ktore nalezy spełnic aby takawą uzyskac, a nie powtarzac jak mniemam plotek z maglaTemat: A teraz cos o mysliwych
http://fakty.interia.pl/news?inf=564204

A nikomu nawet przez mysl nie przejdzie zeby zweryfikowac sposob wydawania pozwolen na bron mysliwska, dzialania kol lowieckich, przepisy podczas polowan itp. Lepiej sie czepic Bogu ducha winnych wiatrowkarzy, czarnoprochwocow, sportowcow itp. Ale jak mowi znany tekst z pulp fiction "Sciezka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawosci samolubnych i tyranie zlych ludzi..." :twisted:Temat: 500zł - co kupić? (dla nowych forumowiczów)
Koledzy dobrze ci prawią. Sam też chciałem jak najtaniej i najlepiej nówkę, ale tak się nie da. To forum, a szczególnie dział K/S jest właśnie skierowany do takich osób jak ty. Poczytasz to forum, to się wszystkiego dowiesz, a z reguły wszelkiej maści rusznikarzy nie ma co słuchać, bo oni prowadzą głównie sprzedaż broni myśliwskiej - palnej i często mylą to z wiatrówkami.

Napiszę ci jak to wyglądało na moim przykładzie. Szukałem wiatrówki rekreacyjnej na 50 metrów do 1000zł. W tym przedziale cenowym mogłem już trochę zaszaleć. Jak się szybko dowiedziałem, każdą wiatrówkę sprężynową i nie tylko trzeba co najmniej przesmarować, a najlepiej założyć spasowaną prowadnice. Aby starczyło mi na taki zabieg (120-140zł u tuningowca), musiałem sam karabinek wybrać tańszy i brałem pod uwagę hw30s lub hw50s. W końcu dzięki dziale K/S zakupiłem używanego hw95 za 970zł, który miał już wyżej wymienione czynności przeprowadzone. Teraz licząc ceny nowego takiego samego karabinku jestem w szoku: 1270zł karabinek + przesyłka + tuning + przesyłka i cena wynosi 500zł więcej, niż za dopieszczoną używkę. Naprawdę warto polować na jakąś okazję. Co do awaryjności lufy łamanej - wystarczy tylko spojrzeć jak co niektórzy strzelają z trzydziestoletnich IŻy, Slavii czy wszelkiej maści wiatrówek angielskich i niemieckich. Dobra wiatrówka to nie wydatek na 2-3 lata, tylko na kilkanaście - kilkadziesiąt lat.

Lunetę sobie odpuść, poczytaj porady dla początkującego, jest tego masa.

Tylko po co ja się wysilam i to tobie piszę? Wszystko to już zostało napisane. Do roboty i czytać. Pozdrawiam.Temat: Z wiatrówki na 200m??


A to właśnie brenka - ciężki pocisk ołowiany, bez płaszcza z innego metalu, wystrzeliwany z myśliwskiej broni gładkolufowej. Podstawowym przeznaczeniem pocisków Brenneke jest polowanie na dziki oraz jelenie lub inną dużą zwierzynę, choć ze względu na swoją konstrukcję jest to pocisk stosunkowo mało precyzyjny, stosowany do strzelania na krótkich dystansach (do ok. 90 m)Temat: FWB 300S - koszty remontu generalnego.
Mała próbka: http://www.egun.de/market/item.php?id=1325956 - to aukcja "beendet" więc 318 Eur plus przesyłka - wychodzi mniej niż 1400 PLN. Z tym kupowaniem to zajęcie z dziedziny broni myśliwskiej, a nie pneumatycznej. Trzeba czekać czasami pare tygodni, aby coś trafić w dobrej cenie - podobnie jak na polowaniu . Na aukcjach różne cuda i dziwy się zdarzają.Temat: Lee Enfield - świetne zdjęcia ,sporo szczegółów i pare moich pytań


Od jakiegoś sporego już czasu myślę o zostaniu myśliwym ,czas sie w końcu
wziąć do roboty i poczynić choćby pierwszy krok
i  tak bedzie to trwało 2 lata (chyba że bede obficie zakrapiał komu trzeba
moją łowiecką praktykę ;o) ).


Rozważ też możliwość zostania sportoecem. Jeśli masz blisko aktywny klub, to
może warto, choć droga myśliwska pewniejsza, bo myśliwym raczej nie odmawiają
pozwoleń, a sportowcom tak.


A co ma (jeżeli to nie tajemnica) kolega ?? Czysty czy z optyką ??


Ma Mk III, produkcja 1918 r. Oczywiście czysty, luneta wyglądałaby na nim
niestylowo.

Już widze miny przyszłych "kolegów" z koła kiedy pojawił bym sie z czymś tak
ordynarnie wojskowym  ;o)  Ciekawe po jakim czasie by przywykli.


Teoretycznie nie wolno polować z broni czysto wojskowej, ale policja się nie
zna i pewnie by zarejestrowała, a kolegów musiałbyć przekupić poprzez upojenie.

pbp

Temat: 7,62 x 39mm

Gdyby to była tylko fragmentacja to mogłaby to być zaleta. Ale to jest po
części konsekwencja słabej stabilizacji. A słaba stabilizacja to wada.
W 5,45 jest inaczej. Stabilizacja jest dobra, a fragmentacja łatwa. Kochański
jednoznacznie twierdził, że 5,45 mm został zaprojektowany tak, by mieć właśnie
takie cechy. A w M193 cechy te ujawniły się wbrew zamierzeniom konstruktorów.


Hmm - pozwolę sobie zwrócić uwagę, że M193 pochodzi od naboju pierwotnie
projektowanego do broni myśliwskiej.
Konstruktorzy zatem celowo nadali takie cechy nabojowi - głównym celem
było polowanie na grubego zwierza na otwartych przestrzeniach, przy czym
strzelać miano z takiej odległości, że mniejsza celność wynikająca ze
złej stabilizacji nie ma większego znaczenia (duży cel, strzelanie
mierzonym starannie ogniem pojedynczym na otwartej przestrzeni - czynnik
liści i trawy nie wpływa). Natomiast łatwa fragmentacja i zła
stabilizacja miały zadawać zwierzęciu ciężkie rany.
Natomiast istotnie omyliłem się co do 5,45 mm - konstruktorzy radzieccy
zrobili 3 rzeczy, które potem powielili Belgowie przy tworzeniu SS109 -
wstawili rdzeń stalowy, zmniejszyli skok gwintu i wysmuklili pocisk.Temat: Amunicja 4,5 mm


witam, ten srut zaostrzony to srut mysliwski, ma lepsza zdolnosc
penetracji tkanek, zreszta jest opisany na opakowaniu.


Eee... Coś nie tak. Na opakowaniu akurat nic nie było. Znalazłem opis
na stronie producenta. Wczoraj zresztą dałem link. Wynika z niego, że
jest przeznaczony do strzelania na dalszy dystans.

Poza tym zupełnie sobie nie wyobrażam na co można polować z bronią
pneumatyczną? Na sroki? i to pod warunkiem strzału w głowę, bo inaczej
to możesz ją zranić, a nie zabić. Chyba, że mowa o wiatrówkach o
energii kilkudziesięciu Juli. Spotkałem się na którejś stronie z
ofertą takiej, która ma nawet 100 J.

Temat: Cwani sprzedawcy?
Nie wiem czemu tu się dziwić. 90% "personelu" nie przechodzi żadnego szkolenia i wchodzi do pracy z marszu. Właściciele nie przejmują się poziomem swojej wiedzy bo towar schodzi. Sklepów jest mało. Dobry sklep prowadził by pasjonat ale pewnie asortyment nie był by na każdą kieszeń. Ja bym sobie nie pozwolił na zachwalanie norconii , chinek , albo lunet 4X20 z napisem Tasco. Jakość kosztuje tak samo jak czas poswięcony na zdobywanie wiedzy i niestety jest jak jest. Jak na razie to tylko kilka sklepów mysliwskich ma jakiś poziom ale to jest broń do polowań wiec nas nie interesuje , a wiatróki w nich to taki "folklorystyczny dodatek". Ale sprawdźcie sklepy z komputerami - takie które robią składaki tam też można usłyszeć niezłe historie. To się jeszcze przez parę lat nie zmieni.Temat: 30 J - można czy nie ?
witam
ad Artur Mikita
Przeczą, bo dyskusja dotyczy strzelania poza strzelnicą, spójrz na początek tematu, chodzi o dwa zacytowane punkty przez TSU.
Zacytowałem zaś artykól z Ustawy gdyż tylko tam pada słowo "rekreacja", a strzelnica może oczywiście posiadac broń obiektową, możesz też strzelać np z broni kolegi za jego zgodą (pod opieką instruktora oczywiście)


A co powiedzie o użyciu broni w celu mysliwskim? ten cel nie jest wymieniony i wynika z tego, że aby używac broni w tym celu na strzelnicy to pozwolenie jest już wymagane.

Kłania się ustawa Prawo Łowieckie ... sa tam szczegółowe przepisy dotyczące wykonywania polowania ...
Aby posiadać broń do celów myśliwskich należy posiadac stosowne pozwolenie, na myśliwym raz do roku ciaży obowiazek przestrzelenia broni, służą temu strzelnice myśliwskie. I wolno takiej broni uzywać na strzelnicy, w końcu trening strzelecki podnosi umiejętności. Łowisko to nie jest miejsce do treningu tylko do wykonania polowania.
ad TomKur
Myslę że rozmowa w Komendzie Powiatowej jest wskazana, dowiesz się co urzędnik siedzący tam za Twoje pieniądze mysli o posiadanej przez Ciebie broni pneumatycznej. W razie jakiś problemów i tak Twoja sprawa zostanie przekazana jemu i to On będzie wnioskował do prokuratury o ewentualne ukaranie Ciebie. Możesz przecież zadzwonić, w mojej komendzie siedzi miły człowiek po ukończonym prawie, a więc też nie amator ... a próby interpretacji ... daruj sobie plz.
naraTemat: 7,62 x 39mm
Użytkownik "Artur Drzewiecki":


producent miał szczęście, że wcisnął ten nabój do broni wojskowej jako
M193


    Uparty człowiek... :oP

    Ten nabój OD POCZĄTKU projektowany był jako wojskowy. Nigdy jego
przeznaczeniem nie miało być polowanie, chyba, że polowanie na ludzi, a
zastosowanie go w broni automatycznej, strzelającej ogniem ciągłym i
kontrolowalnej w takim ogniu. Producent nie "wcisnął" go do broni
wojskowej, bo producent (Remington) miał setki lepszych naboi myśliwskich,

da.


bo jeśli niezbyt nadawał on się do polowań (na grubego zwierza za
słaby, na drobnego za mało celny), to do czego miałby służyć na rynku
cywilnym?


    Argh!! Ten nabój wziął się z DOSKONAŁEGO pocisku (.222) do polowania na
małe zwierzątka. I BARDZO celnego, nie wiem skąd Ci ten brak celności
wyskoczył... (tak poza tym to M16A1 BYŁ bronią celną. Nawet bardziej niż
kbk AK). Tak doskonałego, że zdominował na pewien czas cały rynek. Tyle
tylko, że do takich polowań nie używa się broni strzelającej ogniem ciągłym
i mającej jeszcze jako podstawowe kryterium nie fragmentacje i eliminowanie
zwierzaka, a przebijalność.

    REMOV

Temat: Ulubiona broń lub zestaw broni.
Hmm, mimo wszystko, nie da się nie docenić zalet karabinów kalibru 7,62. Dlatego M14 (nie używam zasad z podręcznika, bo są z****ne), ew. G3 i FN FAL są dla mnie idealnym wyborem. To, że ich nie używam, wynika tylko i wyłącznie z mojego dziwnego podejścia do broni strzeleckiej. Broń mojej postaci ma jak najbardziej (pod względem klimatycznym) do niej pasować. Rzadko kładę nacisk na czystą skuteczność. Dlatego też często wybieram rewolwery i karabiny powtarzalne. Springfielda klimatem biją tylko i wyłącznie dwu lufowe ekspresy myśliwskie (szczególnie te do polowań na wielką piątkę, chociaż są trochę za mocne :D). Jako broń krótka - rewolwer. Piękny, użyteczny i bardzo silny.

Na pewno najfajniejszą broń, jaką dostała którakolwiek z moich postci był chromowany Colt King Cobra +2 PR, rękojeść z masy perłowej, na której wycięto podpis John Dee, a na prawej strony, na pięcio calowej lufie grawerka - szczur rozkładający na łopatki robota (łowcę) molocha. Kurek, bębenek i lewa strona broni wciąż czekają na ozdobienie. Tak samo okładziny rękojeści - czas na jakieś egzotyczne drewno, może mahoń.Temat: Sztucer myśliwski a karabin wyborowy
Karabiny wojskowe strzelają amunicją wojskową, w kilku standardowych kalibrach.
Gama kalibrów myśliwskich jest znacznie większa (nie wspominając pocisków).

Grubość i długość lufy - oprócz "standardowych" są też odmiany sztucerów z grubą, ciężką i dłuższą lufą do strzelań typu varmint. Są też odmiany skrócone - do polowań pędzonych.

Wykończenie - dla myśliwych europejskich dość istotna jest tradycja - styl, wygląd broni, zdobienia. W USA przeważa funkcjonalność.
W broni wojskowej liczy się jedynie funkcjonalność.

Istnieją sztucery myśliwskie skonstruowane na bazie broni wojskowej.
Często wojsko i inne służby policyjne używają jako karabinów wyborowych sztucerów konstruowanych jako myśliwskie.

EDIT:
Do niektórych karabinów wyborowych stosuje się lufy wyselekcjonowane z produkcji seryjnej cywilnej.Temat: Wybory kontra ustawa o broni...
Ech, tak tak, Panowie, my to wiemy, że jest logiczne. Najpopularniejsza broń w polsce to gaz-rurka, siekiera, sprężynowy "śledzik" i płytka chodnikowa. Wiedzą wszyscy, że przestępstw popełnianych przy użyciu legalnej broni jest... śladowa jeśli nie żadna ilość. Ktoś, kto naprawdę chce, to broń zdobędzie, wiadomo do czego. A my? W takiej sytuacji możemy głośno wołać o pomoc - przybędzie za czas jakiś, aż posterunkowy przestanie zabawiać się z panienkami, pomyśli, jaki kolor mają glizy ze śrutem, breneką i gumą, dopije kawkę, łyknie wódeczki, zagryzie ogóra i... poczeka na wsparcie uzbrojone w P64, P83, ew. glocka... Nie mam pojęcia dlaczego hasła o ograniczaniu dostępu do broni są tak medialne? Qrde, to nie ta polska, w której nad wyrem 16-to letniego młodego paniczyka wisiał myśliwski sztuderek używany do codziennych polowań na ptactwo tudzież coś grubszego. I co? Źle wtedy było? Trochę logiki wystarczy. I nie jesteśmy wcale tacy zacofani żeby nie mieć do broni dostępu. To lewackie, czerwone plany, aby naród rozbroić jeszcze z czasów rozbiorów! Polska to kraj powstań o wolność naszą i waszą. Dlatego Rosja, a później przepiękny kraj rad, realizowała politykę odcięcia nas od środków do walki. Teraz nie walczymy, a raczej walczymy - o swoje życie i zdrowie na ulicach, bo nie zapewnią nam go niedouczeni policjanci, nawet jakby im gumki od majtek z wysiłku popękały!Temat: Polowanie z łukiem

Polowanie z łukiem daje bliższe obcowanie ze zwierzem
Darz Bór


Prawda. I prawda, że jest trudniejsze. Jeszcze inne spojrzenie na sprawę. Wolno posiadać legalnie i bez pozwolenia działające repliki broni palnej skonstruowanej przed 1850 rokiem. Chodzi o broń czarnoprochową. Odnotowano już przypadki skutecznego kłusownictwa przy użyciu takiej broni. Łuk, wiesz... . Ustawodawca zapewne nie chce się trudzić problematyką polowania z łukiem bo tak łatwiej. Nie ma na chwilę obecną osoby władnej podjąć się sporządzenia stosownych przepisów. No i lobby producentów broni, amunicji osprzętu myśliwskiego nie odda duużej i łatwej kasy.Temat: HW- 100 musi odejść.....

..No wlasnie , jest to bron zrobiona z mysla o polowaniu jako przeciwwaga dla FX2000 oraz BSA S10 - o field Target nie bylo tu mowy , mimo , ze panowie Weihrauhowcy chcieliby miec ja takze w tym sporcie.....zapomnieli o magazynku... itd.itp

Jeśli ma to być do polowania to po kiego grzyba wypuszczają wersję "F" i kombinują z 16,3J w 4,5 mm. To sie do polowania nie nadaje. W wersji "F" to jest całkowita pomyłka! Czy FX lub S10 jest w wersji "F"? Nie bo nikt przy zdrowych zmysłach nie wypuści karabinka myśliwskiego w takiej wersji. Bo niby co to ma być? Trenażer?

Jednak idąc dalej tropem myśliwskim, to brak mu dobrego tłumika. To co widziałem (i słyszałem) na końcu lufy to z pewnością nie jest tłumik myśliwski (wiem, że w Niemczech są zabronione ale na Wyspy idzie z taką samą "ruką" na końcu lufy). Jednocześnie brak w ofercie magazynka jednostrzałowego całkowicie wyklucza karabinek z zastosowań sportowych.

Chyba producent stojąc nad rzeczką nie bardzo się mógł zdecydować na którą stronę przejść i teraz tak stoi w rozkroku, nie mogąc podnieść żadnej nogi.

Zaś jeśli mowa o teście, to nie strzelec jest tu problemem. Układ przestrzelin jest jednoznaczny. To karabinek był tu najsłabszy w tym duecie.Temat: Polowanie z łukiem
Oczywiście spróbowałem zapolować z łukiem, i na próbie się skończyło (jak na razie) niestety podejście kozła na 50m to nie lada sztuka jeszcze gorzej jest z jeleniem, i tak jak strzelanie wychodzi mi świetnie to podchodzenie już mniej:-) łuk który posiadam marki PSE klasy HUNTER spirit daje pewność powalenia jelenia z 50m . jak zmienię bloczki na owalne (szybkie). To znów ruszę na łowy - Tu chciałbym rozwiać mit o kłusownikach z łukami:
(co prawda prawnie tak to się nazywa, ale z własnego doświadczenia wiem, że to tylko nazewnictwo - bo to jest prawdziwy kunszt)
Po pierwsze Łuk myśliwski, którym faktycznie można powalić zwierzynę jest drogi (dobry łuk jest droższy od broni palnej) strzały myśliwskie średniej klasy z grotami ostrymi to koszt 40-50 zł za sztukę i w przypadku "pudła" to bolesna strata
Po drugie by nauczyć się strzelać z łuku na tyle by trafić zwierzynę w biegu potrzebne jest około 2 lata treningów na strzelnicy które są tak skandalicznie drogie że składki w kole wymiękają
Więc jeżeli ktoś myśli, że kupi sobie łuk i będzie cichym mordercą w lesie to hmmm winszuje znajomości tematu
łatwiej jest zostać myśliwym w tradycyjnym wydaniu - i taniej

Kolejna przewaga łuku na bronią palną to fakt, że człowiek strzela a pan bóg kule nosi i tak:strzałę poniesie na 100 m, jeżeli się nie strzela lobem (a w przypadku polowania to nie wchodzi w grę) kulę poniesie tylko bóg wie jak daleko i ryzyko wzrasta z każdym
nie kontrolowanym metrem

pzdrTemat: zakupy w USA

Albo do dziurawienia papieru wystarczy kula.
A polować i tak z tej broni nie możemy. :?

Robiac na Europe glownie gwinty 1:48 dali by szanse wybrac czlowiekowi czy chce kule czy pocisk ale oni nam prawie tej szansy nie daja produkujac glownie 1:66 ?
Jedyni w Europie nie jestesmy, tylko nie wiem czy ktorakolwiek ustawa uzaleznia posiadanie broni od skoku jej gwintu ? Zatem rozsadniej bylo by wybrac gwint uniwersalny do popularnej produkcji.
A kwestia polowania ?
To chyba tylko kwestia energii ? Przepisy mysliwskie chyba olewaja sposob elaboracji broni ? Dubeltowki zdaje sie sie nadaja ?
Mowie na podstawie zaslyszanego, bo mysliwstwo malo mnie interesuje przynajmniej jak narazie.