MZK Bydgoszcz Rozkład jady

Oglądasz posty wyszukane dla frazy: MZK Bydgoszcz Rozkład jady

Temat: Komunikacja w okresie Świąt

dobre by to było gdyby każdy bydgoski rozkład jazdy na stałe posiadał takie informacje, tak jak chociażby rozkład jazdy MZK Piła, gdybyśmy chcieli wydawać specjalne plansze z takimi informacjami na święta lub zamieszczać je na planszach ze świątecznym rozkładem jazdy to taka plansza musiałaby mieć monstrualne wymiary tak aby pomieścić _czytelny_ spis wszystkich przystanków wszystkich linii w obu kierunkach ;) Nie wiem jak zamieścić tyle informacji na chociażby przystanku Jagiellońska-Łużycka gdzie za cały przystanek robi jeden słup ;)

Ostatnio w przejściu podziemnym na Dworcu Głównym zobaczyłem rozkład jazdy autobusów z minutami do wszystkich przystanków. Nawet czytelnie to wyglądało. Nigdy wcześniej tego nie widziałem.

Temat: Rozkłady jazdy na komórke
witam! chciałbym wyjść z propozycją by MZK stworzyło rozkłady jazdy na komórke, studiuje w Bydgoszczy i tam zrobiono takie posunięcie i zdecydowanie sie przyjęło! przynajmniej wsród studentów można w każdej dowolnej chwili sprawdzić autobus z dowolnego przystanku, aplikacja jest napisana w Javie i jest łatwa w instalacji i obsłudze! myśle, że przydałoby sie to i w Grudziądzu... jak ktoś chce sobie zobaczyć działanie Bydgoskich rozkładów to zapraszam: http://www.zdmikp.bydgoszcz.pl/?id=komunikacja_rozklad_komorka
no to niech MZK zatrudnia informatyka i działa, a ułatwi ludziom życie niewielkim kosztem pozdro

Temat: FAQ grupy pl.misc.transport - wersja 1.05


3.5.6 Autosan

San H01-B - pierwszy polski autobus miejski produkowany przez
Sanocką Fabrykę Wagonów od 1958 roku. Używany do pierwszej połowy lat 70.
San H100 - następca Sana H01-B. Spotykany w eksploatacji w latach 70.
Później firma skupiła się na produkcji autokarów i autobusów podmiejskich.
Wśród nich wspomnieć należy nieśmiertelną konstrukcję H9, np. H9.21 do dziś
występuje na niektórych liniach KZK GOP, a najnowsza odmiana stała robi
obecnie karierę jako autobus szkolny.


H9 do dziś jest standartowym autobusem miejskim w Chojnicach.


3.5.7 Volvo
B10M - z podmodelami - blizej nieokreślona wersja - wysokokpodłogowa,
przegubowy, spotykany m.in. we Wroclawiu i Szczecinie.


B10M niskopodłogowe - Bydgoszcz.


Ogólnie firma lubi oznaczać swoje autobusy tak samo (np. B10M), mimo iż
niewiele mają ze sobą wspólnego.


Oj tak...

Spotykane są też tu i ówdzie Otoyole (Bydgoszcz, Gdańsk).


http://www.psi.com.pl/zdmikp/default.htm
Oficjalna strona Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w
Bydgoszczy. Można tu znaleźć szczegółowe rozkłady jazdy, mapki ze
schematami linii, regulamin i taryfę przewozową oraz bieżące komunikaty
przedsiębiorstwa.


http://www.mzk.bydgoszcz.pl

Oficjalna strona MZK. W budowie, ale już można obejrzeć zdjęcia taboru
(w tym tramwaje techniczne) i przeczytać historię...

Tarhimdugurth

Temat: TRANSLUB

O jakiej szkodzie mówimy – kogo ona tak naprawdę dotknie?
Mała hipotetyczna analiza ,gdyby Luboń rozpisał przetarg w którym okresliłby rodzaj taboru, ilośc km, rozkład jazdy , kary za niewypełnienie warunków umowy (np spożnienia, czystość) itp. itd. i wygrywa ten przetarg nie Translub a firma X (choc oczywiście możliwe jest ze wygra Translub). Kto traci a kto zyskuje?


To jest kompletnie nierealne! Jak ma przewoźnik przystępować do przetargu, skoro nie ma i nie wie czy nie będzie miał pozwolenia na wykonywanie regularnych przewozów na danych trasach? Przypominam, że żeby takie pozwolenie usyskać firma musi przedstawićwniosek z zawartym przebiegiem trasy, szczegółowym rozkładem jazdy, projektem taryfy opłat i szeregiem innych rzeczy. Kto nie mając zezwolenia miałby przystępować do takiego przetargu? Kto nie mając pewności że wygra przetarg składałby w ogóle taki wnioseko pozwolenie? Poza tym sprawdzałem na stronach Urzędu Zamóień Publicznych kilka losowo wybranych województw i w żadnej z miejscowości w tych województwach nie organizuje się takich przetargów. Spróbuj sam - może Ci się uda. http://www.portal.uzp.gov.pl/

A co do Bydgoszczy to o ile się orientuję (a sprawdziłem to dosłownie przed chwilą), to ciągle kursuje tam MZK (www.bydgoszcz.pl).Temat: zniszczony rozkład jazdy
Brak tabliczki z rozkładem jazdy lini 405 na ulicy Ogińskiego w Bydgoszczy w stronę dobrcza(po stronie Torbydu). Zauważyłem, że linia 415 jeżdżąca chyba do osielska dogadała sie z MZK i swój rozklad umieściła na ich gablocie, dzięki czemu zabezpieczyli się przed waldalami (wasze tabliczki można łatwo zdemontowac). Może też wam się uda zamieścić w taki sposób. Pozdrawiam.Temat: z jakich mzk Bydgoszcz powinna czerpać?
baardzo podoba mi się ten pomysł z kartami ... i te warunki, na jakich można ją wyrobić...

"MZK Wejherowo uzyska także informacje o napełnieniu autobusów, co pozwoli lepiej wykorzystać posiadane autobusy i przystosować rozkład jazdy dla potrzeb swoich Pasażerow." to może kiedys i Bydgoszcz posunie się do przodu??

niedługo sprawdzę komunikację w Warszawie, może i tam zmieniono coś na lepsze ;pTemat: Prezentacja mobilisowych solarisów
Od 1 stycznia 2008 roku czekają bydgoszczan zmiany rozkładów jazdy niektórych linii autobusowych.

W najbliższą niedzielę w godzinach 10-13 na Starym Rynku będzie można obejrzeć nowe autobusy, które obsługiwać będą linię 69. Są to nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy marki Solaris Urbino 18. Zabierają one 177 pasażerów. Docelowo ma być 26 tych autobusów.

Od 1 stycznia przyszłego roku zmieniają się rozkłady jazdy na liniach obsługiwanych przez innych niż MZK przewoźników - „69”, „73”, „80”, „81” i „92”. Nie zmieniają się natomiast ceny biletów. Obowiązują te uchwalone przez Radę Miasta Bydgoszczy.
info z Expressu BdgTemat: A w Blachownii nic...
Odnośnie moich oczekiwań, jako osoby, która mieszkała te kilka lat w Blachowni (a przyjechałem na 2 lata).

- doprowadzenie gazu ziemnego do miasta (te butle, które kończą się w niedzielę... a tu chyba wszędzie już XXI wiek)
- rozwiązanie problemu z komunikacją podmiejską Blachownia - Częstochowa (to smutne, ale autobusy lini 62 są na stronach MZK Bydgoszcz w taborze historycznym... Przepełnione, z kiepsko przemyślanym rozkładem jazdy)
- zagospodarowanie stawu, z oczyszczeniem dna, ...
- zbudowaniem ścieżki rowerowej (w miejscu usuniętych nocą szyn), która docelowo nie skończy się przed blokami na Ostrowach...
- budowanie prostych chodników, z obniżonymi krawędziami dla wózków (niestety na bankowej nikt o tym nie pomyślal)
- wiaty przystankowe (rozstrzelanie idiotów je niszczących)
- budowa chodnika na Starowiejskiej
- budowa konkurencji dla PlusaTemat: Szukam


Pojawiam się tu z rzadka, ale czytam z uwagą...
Mam gorącą prośbę o podanie adresów pod którymi można znaleźć rozkłądy
jazdy polskiej komunikacji publicznej wszelkiej maści - miejskie, PKSy ,
jakieś odjazdy z dworców co kto ma.


http://www.mzk.bydgoszcz.pl
(albo http://www.psi.com.pl/zdmikp/komunikacja/)


Remigiusz Koziński


Tarhimdugurth

Temat: Tabor MZK wypożyczony przez Mobilis od 01.01.2008
Zbliżenia :


Bydgoszcz: nie będzie strajku w komunikacji

Bydgoszcz może odetchnąć z ulgą.Nie będzie dwugodzinnego strajku ostrzegawczego Miejskich Zakładów Komunikacyjnych. Po protestach związków dyrektor MZK zmienił umowę z firmą Mobilis. Związkowcy zapowiadali, że w piątek część autobusów może nie wyjechać z zajezdni a nad ranem planowali strajk.

Firma Mobilis ma od 1 stycznia obsługiwać linię 69. MZK zgodziło się, by na trasie kursowały autobusy wydzierżawione od spółki.

Członkowie Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej domagali się zerwania umowy. Grozili strajkiem i zatrzymaniem komunikacji. Prezes Mobilisu zdecydował się odstąpić od umowy, by nie komplikować sytuacji w zakładzie. Dyrekcji MZK udało się jednak przekonać szefa konkurencyjnej firmy do podpisania nowej umowy.

Renegocjacja umowy to dla spółki straty finansowe w wysokości 300 tysięcy złotych. Dla podróżnych oznacza to przynajmniej chwilowy spokój. Jutro wszystkie autobusy wyjadą na ulice zgodnie z rozkładem jazdy. To jednak nie koniec problemów MZK.

Związkowcy chcą, by ta sprawa została rozwiązana już na początku nowego roku. Jeśli dyrektor pozostanie na swoim stanowisku nad miejskim przewoźnikiem ponownie może zawisnąć groźba zatrzymania komunikacji.

B. Wiśniewski

TVP Bydgoszcz / TVP Info

Temat: Zielonym Jelczem po Bydgoszczy

Bydgoski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej ma przyjemność zaprosić na imprezę „Zielonym Jelczem po Bydgoszczy” Impreza odbędzie się w drugi weekend 2009 roku. Po bydgoskiej sieci będziemy się poruszać piątym wyprodukowanym Jelczem M181MB tzw. odkurzaczem.

Przejazd rozpocznie się pod zajezdnią autobusową przy ulicy Inowrocławskiej (dojazd autobusami linii 64 i 69) . Następnie udamy się na przejazd po wybranych najciekawszych pętlach i zakątkach miasta. Przewidziane liczne fotostopy. Podczas imprezy przewidujemy grilla na klimatycznej leśnej pętli w Podkowie. Impreza zakończy się w miejscu startu – pod zajezdnią autobusową.

Przejazd odbędzie się w sobotę 10 stycznia 2009r .
Zbiórka przed budynkiem MZK o godzinie 15.45, impreza odbędzie się w godzinach 16.00 – 24.00 .
Koszt przejazdu: 10zł.
Prowiant i napoje należy zorganizować we własnym zakresie.
Zgłoszenia przyjmowane są na adres email: http://spreadsheets.googl...IM4BvRTBCxroDJQ

Regulamin imprez zamkniętych, rozkład jazdy podczas imprezy oraz mapka dojazdu z dworców PKP i PKS w miejsce zbiórki dostępne na http://www.bkmkm.bydgoszcz.pl

Z poważaniem BKMKM.

Wszelkie dodatkowe pytania można zadawać pod numerem gg:11300264
Author: ikarus

Źródło: Phototrans.Eu

Kto jedzieTemat: Nagły paraliż ZTM na Dolnym Mokotowie :->


| Poza tym ja wyrazilem tylko swoje zdanie :-)  I nie mam czasu dyskutowac
| teraz tu o kolejnych "biednych, pokrzywdzonych  i niedoinformowanych
| pasazerach", ktorzy na poszczegolnych grupach beda teraz wylewac swoje
| zale...

Chodzi o to, jak ZTM traktuje tych pasażerów. A traktuje ich tak, jak
ZTM jest wygodnie - to znaczy robi niczym nieuzasadnione założenia, po
czym działa tak, by nie musieć zrobić nic więcej poza absolutne
minimum.

Nie ma żadnych wątpliwości, że gdyby ZTM szanowało swoich klientów,
toby na rzystankach były informacje.


Racja. Aczkolwiek jako przyjezdna powiem że w Wawie jest największa kultura
kierowców ZTM i super to wszystko działa. Zresztą, ja sie zachwycam bo
kilkanście lat trenowałam komunikację miejską w Bydgoszczy. Tam to dopiero
sa cyrki np. sylwester - zmiana rozkładu jazdy autobusów (ok 2 szt na
godzinę linii pospiesznej z Fordonu), MZK wywiesza ten zmieniony rozkład na
przystankach. I wszystko pięknie tylko...... kierowcy mają swój rozkład
(oczywiście od MZK) który jest zupełnie różny od tego co wisi!!
Cóż, można postać 40 minut na przystanku, a później następne 40 minut -
czekając na przesiadkę. Z ciekawostek: linie pospieszne w B. są płatne
podwójnie; tylko skąd przyjezdny ma wiedzieć która to pospieszna i że
podwójnie płatne? Owszem, czasem wisi coś na kształt cennika na przystankach
(z rzadka) oraz w autobusach (jeszcze rzadziej).
Tak więc zazdroszczę wam ZTM-u.

m.

Temat: W tramwaju bezpieczniej?
[Gazeta Pomorska]
[rany, teraz każdą stłuczkę będą obtrąbiać we wszystkich gazetach...]
[dobrze, że przynajmniej ostatnie zdanie jest optymistyczne]

W tramwaju bezpieczniej?

      Wczoraj na Gdańskiej doszło do kolejnej kolizji z udziałem pojazdu MZK
- tramwaj zderzył się z cinquecento. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Po
serii wypadków z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej pracy MZK
przyjrzały się władze miasta.
      Zarząd Miasta oczekuje od kierownictwa MZK podjęcia działań, które
wpłynęłyby na poprawę bezpieczeństwa pasażerów. Ostatnie miesiące to
prawdziwa czarna seria dla bydgoskiej komunikacji. W styczniu doszło do
dwóch wypadków na Rondzie Grunwaldzkim. W pierwszym zderzeniu tramwaju z
autobusem ucierpiała jedna osoba, drugi okazał się zaś tragiczny - zginęła
szesnastoletnia dziewczyna, pięćdziesiąt osób zostało rannych. Przed kilkoma
dniami w kraksie tramwaju i autobusu na skrzyżowaniu ul. Jagiellońskiej i
Ogińskiego ucierpiały cztery osoby. Kolizji i stłuczek z udziałem pojazdów
miejskiej komunikacji było w tym czasie kilkanaście. Zarząd Miasta,
zaniepokojony tą sytuacją, zwrócił się do szefostwa MZK, by rozważyło
postulaty kierowców i motorniczych, uważających że obowiązujące ich rozkłady
jazdy są zbyt napięte, przez co muszą oni jeździć na granicy ryzyka. Zarząd
Dróg Miejskich na wszystkich skrzyżowaniach, przez które przejeżdżają
tramwaje, wydłużyć ma dla nich cykl zielonego światła.
(2001-04-11)

Szymon Kiżuk

Tarhimdugurth

Temat: Słupsk - Ustka

Faktycznie, sorki pisałem z głowy :-)
Mozesz gwoli ścisłości uzpełnić tez o pełną nazwę tego Expresu.


Jak ja tam ostatnio byłem (1985) to P.P.K.M."Rami" (które dwa lata później
obsługiwało linię z Kołobrzegu do Ustronia, a obecnie jeździ także jako
ajent w Bydgoszczy, choć firma jest z Ustki) jeździło na "20". Mam nawet ich
firmowy kalendarzyk z rozkładem jazdy. Nieco wcześniej mieli też linię "1" z
Lędowa do Przewłoki (dawna "16" MZK).
Były też dwa ekspresy - "10Ex" MZK (wg tej samej taryfy, co 10, tyle że
zatrzymywał się jedynie w Słupsku i Ustce) oraz prywatna linia "Dana-Ex"
firmy B.T."Dana".
Co ciekawe, konkurencja była o tyle zdrowa, że zarówno rozkłady 10 z 20, jak
i 10Ex z Daną były normalnie skoordynowane - ściślej mówiąc, "Rami" przejęło
połowę brygad linii 10, co można było sprawdzić w starych rozkładach.
Przebieg linii różnił się na terenie Słupska: 10 i 10Ex jechały do
standardowej słupskiej pętli przy Dmowskiego, a 20 do pętli nr 2, czyli
Grottgera. "Dana" kończyła bodajże przy dworcu.
Temat: PKP rządzi :P
Rozkład planowy 6:25 z Ina, 7:18 w bydgoszczy - o tej samej godzinie odjeżdża szynobus do Chełmzy na który (jesli sie uda) sie przesiadam (wówczas jestem w firmie 7:50)

przedwczoraj:
pociąg odjechał 6:38, w Bdg o 7:23 - na szynobus nie zdązyłem ,ale miałem dogodną przesiadkę na MZK. Na dworcu żadnej informacji.

wczoraj: odjazd tak samo, ale w Bydgoszczy 7:31 - w efekcie w firmie byłem o wpół do 9.

dzisiaj: megafony informują, że pociag kursuje wg zmienionego rozkładu jazdy i odjedzie 6:38. Odjeżdża 6:25 - w Bdg zdążam na szynobus (drugi raz od dwóch tygodni)

jutro (wg internetu) -odjazd 6:42, w Bdg 7:42.

I bądz tu kurna mądry
Temat: Na drodze
Zbyt emocjonalnie podchodzisz do tematu,wygląda to tak jakbyś tylko koniecznie chciał udowodnic, że ktoś nie ma racji, w tym przypadku ja. Przecież mówimy o Bydgoszczy, o konkretnym skrzyżowaniu i o polskich kierowcach, więc dlaczego poruszasz tu wyniki obserwacji zachowań kierowców Ameryki Pn. i Europy. Aby zobaczyć, że są kraje gdzie kultura jazdy wygląda inaczej nie musze leciec do Ameryki tylko wystarczy, że raz kiedyś przejade sie 300 kilometrów na zachód. wszyscy wiemy jak jeżdżą niemcy. Są tu osoby, które poprostu lubią się czepiac i gdyby jechali tym 54 który jechałby wolno, przepisowo swoim pasem to zaraz pojawiłby się wątęk o "nieradzących sobie na drodze kierowcach autobusu" i pisalibyście jak to on się wlecze, że napewno się boi i co on robi w MZK. Koejny raz podkreślam nie pochwalam takiego stylu prowadzania ale polskie drogi niestety niekiedy przeradzają sie w dżunglę gdzie każdy musi radzić sobie sam. IA to jak jeżdżą przedstawiciele handlowi mozna porównać do rozkładu jazdy. On też musi być jednego dnia w sklepach często oddalonych od siebie o 100-200 kilometrów bo jak nie dotrze na czas to pani kierownik się obrazi i już więcej nie weźmie od niego towaru. Mało wiesz o życiu.

[ Dodano: 2008-06-24, 10:54 ]Temat: To jest skład!


WO tym, że w Wawie coraz więcej ciekawych obiegów kibli, to już wiemy.
Żółte
pojawiają się nawet na Wawa - Siedlce, gdzie nie były widziane od lat (no
może jak jakiś wracał z ZNTK M. Maz.). Dziś zobaczyłem następujący pociąg
3*EN57 (żółte) z: Poznania, Szczecina i Bydgoszczy (numerów nie znam)w
jednym (skład do Mińska Maz).
Skąd takie połączenie?


To jest sluzbowy na specjalne zamowienie do Minska na rewizje (przynajmniej
tak wynika ze sluzbowego rozkladu jazdy). Kurde gdzie ten numerek...

Pzdr Marek Pawlukowicz

Statystyka p.m.t. i p.m.k. - http://mpaw82.republika.pl
----------------------------
A czy u was jeszcze jeżdżą te drewniane tramwaje?
(C) zast. dyr. MZK Stargard Szczecinski

Temat: Słupsk - Ustka


| Faktycznie, sorki pisałem z głowy :-)
| Mozesz gwoli ścisłości uzpełnić tez o pełną nazwę tego Expresu.
Jak ja tam ostatnio byłem (1985) to P.P.K.M."Rami"
(które dwa lata później
obsługiwało linię z Kołobrzegu do Ustronia, a obecnie jeździ także jako
ajent w Bydgoszczy, choć firma jest z Ustki) jeździło na "20". Mam nawet
ich
firmowy kalendarzyk z rozkładem jazdy. Nieco wcześniej mieli też linię "1"
z
Lędowa do Przewłoki (dawna "16" MZK).


Co ciekawe RAMI Ustka posiadało volva i inne skandynawskie wynalazki, które
w latach 1993-95 jeździły na linii "Ekspres" z Warszawy Ochoty do Karczewa
(przez 'Wał Miedzeszyńskiego').

Pozdrawiam
Marcin Stiasny
Warszawa | www.ztm.republika.pl
Autobusy w Polsce | http://polbus.w.interia.pl

Temat: Nowy rozkład jazdy :)
Zeta jak chcesz rozkład jazdy to http://www.mzk.bydgoszcz.pl/Temat: Linie komunikacji miejskiej ( help ; F1) ;)
Zobacz na stronie Miejskich Zakładów Komunikacji... http://www.mzk.bydgoszcz.pl/start.htm w zakładce rozkład jazdy jest schemat komunikacji

[ Dodano: 2008-07-17, 20:45 ]Temat: 1 Listopada 2007
Komunikacja zbiorowa w dniu 1 Listopada w Bydgoszczy
=============================================

Informuję, że w dniu 1 listopada 2007 r. komunikacja zbiorowa kursować
będzie według rozkładów jazdy obowiązujących w niedziele. W godz. ok.
8.45 - 18.00 zwiększona zostanie częstotliwość kursowania
następujących linii:

LINIE TRAMWAJOWE:
Kursować będą linie nr 1, 2, 3, 4, 6 i 8. Tramwaje linii nr 3 kursować
będą według normalnego rozkładu jazdy. Na pozostałych liniach kursować
będą dodatkowe pociągi nie ujęte w przystankowych rozkładach jazdy.
Średnia częstotliwość kursowania linii nr 1, 2, 4, 6 i 8 - co 10 - 20
minut. Wszystkie brygady będą obsługiwane pociągami podwójnymi.

LINIE AUTOBUSOWE:
Linia:
MZK
52 - dodatkowo 6 długich autobusów, kursuje co 6 - 7 minut,
53 - dodatkowo 3 długie autobusy, kursuje co 7,5 - 15 minut,
54 - dodatkowo 2 krótkie autobusy, kursuje co 7,5 - 15 minut,
55 - dodatkowo 5 krótkich autobusów, kursuje co 6 - 10 minut,
56 - dodatkowo 3 długie autobusy, kursuje co 10 - 11 minut,
57 - dodatkowo 4 krótkie autobusy, kursuje co 10 minut,
60 - rozkładowe długie zamiast krótkich,
dodatkowo 5 długich autobusów, kursuje co 9 minut,
61 - dodatkowo 3 krótkie autobusy, kursuje co 8 - 10 minut,
62 - dodatkowo 5 krótkich autobusów, kursuje co 5 - 8 minut,
na polecenie centrali ruchu skrócona do Dworca PKP,
64 - rozkładowe długie zamiast krótkich,
dodatkowo 5 długich autobusów, kursuje co 8 minut,
65 - rozkładowe długie zamiast krótkich,
dodatkowo 4 długie autobusy, kursuje co 7,5 - 15 minut,
67 - dodatkowo 4 długie autobusy, kursuje co 10 minut,
68 - dodatkowo 3 długie autobusy, kursuje co 7,5 - 15 minut,
69 - dodatkowo 9 długich autobusów, kursuje co 5 - 6 minut,
70 - dodatkowo 3 krótkie autobusy, kursuje co 5 - 10 minut,
71 - dodatkowo 3 długie autobusy, kursuje co 10 minut,
74 - dodatkowo 1 krótki autobus, kursuje co 10 - 20 minut,
79 - dodatkowo 5 długich autobusow, kursuje co 5 - 8 minut,
93 - dodatkowo 4 krótkie autobusy, kursuje co 10 - 15 minut,
na polecenie centrali ruchu skrócona do Dworca PKP,
94 - dodatkowo 7 długich autobusów, kursuje co 10 minut,

PKS
51 - dodatkowo 4 krótkie autobusy, kursuje co 7 - 9 minut,
73 - linia kursuje według zmienionego rozkładu jazdy,

For-Bus
80 - dodatkowo 1 krótki autobus, kursuje co 30 minut,
92 - dodatkowo 1 krótki autobus, kursuje co 30 minut.

W sumie mamy dodatkowo: 58 długich autobusów i 32 krótkie więcej.Temat: [pr] Przepraszam za kłopot
[Gazeta Wyborcza]
[oj, jaki beton, komentarz w osobnym poście]

Przepraszam za bałagan

ZOBACZ TAKŻE

? Paraliż komunikacyjny Bydgoszczy (29-07-05, 19:41)

  ka 29-07-2005, ostatnia aktualizacja 29-07-2005 19:43

Rozmawiamy z Danielem Sarulem, zastępcą dyrektora Zarządu Dróg Miejskich
i Komunikacji Publicznej - odpowiedzialnym za komunikację

Krzysztof Aładowicz: Tymczasowy rozkład jazdy tramwajów został tak
przygotowany, że nie ma technicznej możliwości jego realizacji. Z pętli
na Wyścigowej nie może wyjechać planowo część tramwajów, bo są blokowane
przez te stojące przed nimi, a - zgodnie z rozkładem - odjeżdżające
później. Z tego powodu linia nr 4 przez cały dzień jeździ z ok.
10-minutowym opóźnieniem. Podróżni są zdenerwowani i zdezorientowani,
motorniczy nie udzielają informacji. Czy nie powinno to wyglądać
inaczej?

Daniel Sarul: - Pewnie, że powinno. Trzy linie tramwajowe zostały
skierowane na jedną pętlę przy Wyścigowej. Mieliśmy do wyboru: albo
narazić pasażerów na trudności, albo zawiesić jeszcze jedną linię i
ograniczyć kursowanie tramwajów jeszcze bardziej. Możliwości ruchu były
w tym przypadku ograniczone.

Jeżeli z góry się zakłada, że rozkłady nie będą respektowane, to po co w
ogóle je tworzyć?

- Rozkład musiał być ustalony, bo inaczej byłby jeszcze większy bałagan.
  Pewnych utrudnień nie dało się uniknąć. Układ tramwajowy w Bydgoszczy
jest taki, a nie inny i zamknięcie jednego punktu dla ruchu powoduje
mocne zamieszanie. Obiecuję jednak, że w poniedziałek jeszcze raz
dokładnie przeanalizujemy rozkłady jazdy i postaramy się zmniejszyć te
niedogodności.

Pasażerowie narzekają również na brak synchronizacji pomiędzy tramwajami
a autobusami "za tramwaj". Kiedy tramwaje podjeżdżają na przystanek,
autobus właśnie odjeżdża i podróżni muszą czekać na następny.

- Chcieliśmy, żeby jeździło więcej autobusów, ale MZK nie ma ich aż
  tylu. Dlatego częstotliwość kursowania na liniach jest różna. Nie ma
możliwości technicznej, żeby to wszystko funkcjonowało bez zarzutu.

Zabrakło również informacji w tramwajach, że zmieniły się trasy. Po
bokach wozów ciągle widnieją tablice ze starymi trasami przebiegu. To
wprowadza w błąd.

- Remont trwa tylko dwa tygodnie i nie wiem, czy zasadne jest malowanie
  zupełnie nowych tablic. Choć rzeczywiście może lepiej by było, żeby je
zdjąć niż wprowadzać zamieszanie?... Pomyślimy o tym. W każdym razie
chciałbym przeprosić klientów komunikacji miejskiej za te wszystkie
niedogodności.

Tarhimdugurth

Temat: Strajk w MZK, 01-04.2007

MZK ma za mało pieniędzy na podwyżki dla pracowników

Pat w negocjacjach między związkowcami a dyrekcją Miejskich Zakładów Komunikacyjnych. Jeśli kierowcy i motorniczy nie dostaną podwyżek, może dojść do strajku albo masowych zwolnień z pracy.
W referendum większość pracowników bydgoskiego MZK opowiedziała się za zaostrzeniem akcji protestacyjnej. Ich główny postulat to 300-złotowa podwyżka.

Zarząd firmy twierdzi jednak, że jej kondycja pozwala jedynie na kilkudziesięciozłotowe zwiększenie pensji. W środę na konferencji prasowej prezes Witold Dębicki tłumaczył, dlaczego nie mogą być one większe: - Nasze przychody są bardzo ograniczone. Dostajemy tyle, ile wynika z umowy na świadczenie usług komunikacyjnych, które zleca nam Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Więcej kilometrów nie możemy przejeździć. Poza tym musimy zainwestować w tabor, żeby wygrać kolejny przetarg na obsługę 29 linii autobusowych od 2008 r. Inaczej będziemy mogli zamknąć firmę - wyjaśniał.

Związkowcy twierdzą, że są zbyt represyjnie karani za przewinienia. Ten zarzut oddala Dębicki. - Jeżeli ktoś pali w kabinie, rozmawia w czasie jazdy, czy nie trzyma się rozkładu jazdy, kiedy na ulicach jest pusto, musi ponosić konsekwencje. My jesteśmy oceniani za świadczone usługi przez mieszkańców i Zarząd Dróg - twierdzi.

Żeby spełnić postulaty związkowców, MZK musiałoby w tym roku przeznaczyć na podwyżki 5,5 mln zł, a ma na ten cel tylko 1,8 mln zł. W piątek Dębicki zasiądzie jednak do negocjacji z pracownikami. Będzie apelował o niepodejmowanie strajku, bo każdy dzień przestoju kosztowałby firmę ponad 260 tys. zł.

Na razie nie ma obaw, że autobusy i tramwaje nie wyjadą na ulice. Czy może do tego dojść?

- Być może wcześniej kierowcy sami się zwolnią z pracy. Wiem, że od zaraz na taki ruch gotowych jest 40 osób. Nie będzie więc potrzebny strajk, bo i tak autobusy zostaną w zajezdni. Na razie w przyszłym tygodniu organizujemy pikietę - mówi Andrzej Arndt, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej.

Kierowców i motorniczych popierają związkowcy z Miejskich Wodociągów i Kanalizacji, którzy też wysunęli postulaty płacowe, oraz z Administracji Domów Miejskich. - Pracownicy MZK pokazali jako pierwsi, jak zła jest sytuacja w firmach komunalnych. Dlatego wspólnymi siłami chcemy przekonać prezydenta, by przyjrzał się temu, co się u nas dzieje - wyjaśnia Andrzej Rybak, przewodniczący Solidarności '80 w ADM.

GAZETA WYBORCZA
Temat: Koniec całodobowej kasy w Solcu Kujawskim...


Od 1 grudnia 2005 kasa biletowa w Solcu Kujawskim zmieniła godziny otwarcia.
Dla wielu podróznych jest to nie do pomyslenia. Zawsze kasa czynna była 24 h


Nie zawsze. W latach minionych byl krotki okres ze kasa byla czynna od
5:30 do bodaj 23:00.  Bylo to zaraz po zlikwidowaniu nocnego calorocznego
pospiesznego Kolobrzeg/Kostrzyn - Lodz Kaliska/Warszawa Wsch. Wtedy tez
byla 6-godzinna przerwa w kursowaniu pociagow.


więc nie było problemu z kupywaniem biletów nawet w godzinach nocnych. Jednak
to się zmieniło, niestety na gorsze. Teraz kasa czynna jest od 6:30 do 19:30.


Do 18:30.


Kolejny raz PKP dowiodły że nie dbają o swoich klijentów, ponieważ jak wiadomo
mi, od nowego rozkładu jazdy pociągów, pojawiło sie kilka nocnych pociagów jak
np. o 00:30 albo i później....


Czytaj uwaznie rozklad - Dotyczy to pociagow w sezonie letnim. A
caloroczne biorac pod uwage - ostatni pociag wieczorny odjedzie z
soleckiej stacji o 23:13 a pierwszy poranny o 5:02. Pociag pospieszny
Gdynia Glowna - Bielsko Biala wyjezdzajacy z Bydgoszczy o godzinie 23:23
na stacji w Solcu nie bedzie sie zatrzymywal.


Według mnie PKP narobiły sobie kolejnego
kłopotu, gdyż wydawanie biletów u konduktora w pociagu zajmuje sporo czasu...


Przejdz sie raz na stacje w Solcu po 18:30 i sprawdz sobie wymiane
pasazerow. Do Torunia nie jezdzi zbyt wiele osob, a i trasa jest dluga. A
do Bydgoszczy? ... z nowym rozkladem znika ogryzek po Flisaku, bedacy
dotad ostatnim pociagiem o taryfie osobowej z Solca do Bydgoszczy,
odjezdzajacym o 19:43 z Solca. Bedzie pociag o 18:07 a potem same
pospiechy. Za 10 zl w taryfie normalnej po prostu nie oplaca sie jechac
pospiesznym nawet do Bydgoszczy Glownej, no chyba ze komus sie spieszy
bardzo. Za 3 zl masz Pol-Bus, czy PKS jadace do samego centrum i 2,20 za
bilet MZK - ludzie po prostu licza.


No to w takim razie niech PKP zlikwiduje w ogóle kasy biletowe, jak  bilet
można kupić w pociagu. A już o braku ławek na peronach nie wspomnę...


No brak lawek to fakt. Ale to mozna zawdzeczac lokalnej siersci. Kiedy
byly, to byly notorycznie niszczone.

Temat: Autobusem wjechali w nowy rok
Autobusem wjechali w nowy rok
- Prywatny przewoźnik od teraz obsługuje linię autobusową 69? To znaczy, że nie będziemy kasować biletów? - pytali pasażerowie.

A było już gorąco. Przypomnijmy: Miejskie Zakłady Komunikacyjne w Bydgoszczy przegrały przetarg na obsługę od stycznia najdłuższej linii autobusowej w mieście, numer 69. Wygrała spółka Mobilis, która obsługuje linie autobusowe m.in. w Warszawie. - Straciliśmy żyłę złota, która dawała nam 13 milionów złotych przychodu rocznie - mówili kierowcy w MZK. - Nawet trzy inne trasy razem wzięte nie dawały nam takich pieniędzy.

Nieprzygotowani do drogi

Okazało się, że nowy przewoźnik nie ma tylu autobusów, aby obsłużyć od pierwszego stycznia trasę 69. - Nasz pan dyrektor bez naszej wiedzy podpisał z Mobilisem umowę, w ramach której wypożyczy mu autobusy należące do MZK, w tym cztery MAN-y o podwyższonym standardzie. To my jeździmy rozwalającymi się ikarusami, a konkurencyjna firma dostanie takie wozy?! - oburzał się Andrzej Arndt, szef związków zawodowych w MZK.

Witold Dębicki, dyrektor MZK, tłumaczył, że firma pożycza autobusy tylko na trzy miesiące i zarobi na dzierżawie. Związkowców takie argumenty nie przekonały. - Będziemy strajkować, jeśli nasz dyrektor nie unieważni umowy. Kierowcom Mobilisu, którzy zechcą wyjechać naszymi autobusami, zablokujemy drogę w zajezdni - zapowiadali.

Nie było ani strajku, ani blokad. Dyrektor Dębicki unieważnił umowę. Pod naciskiem załogi sprzedał nowemu przewoźnikowi 22 autobusy - najstarsze i te w najgorszym stanie. Trasą numer 69, z Błonia na osiedle Tatrzańskie, oprócz autobusów marki jelcz i ikarus, jeżdżą też nowoczesne solarisy.

Żółty, czyli nowy

Nowy Rok, godz. 10.50. Przystanek autobusowy przy ul. Wojska Polskiego na wysokości szpitala im. Biziela. Na autobus 69 jadący w kierunku Fordonu czeka parę osób. Podjeżdża nowoczesny, niskopodłogowy solaris. Jest punktualnie. - Żółty? - dziwią się pasażerowie. Tłumaczę im, że to autobus nowego przewoźnika. - Prywatny przewoźnik? - pierwsze słyszą. - To znaczy, że nie będziemy kasować biletów, tylko płacić kierowcy za przejazd, tak, jak w busie?

Wszystko jest po staremu. Bilety nadal trzeba kasować (chyba, że się ma miesięczny). Są drobne zmiany w rozkładach jazdy, ale pasażerowie nie powinni tego zauważyć.

Związkowcy, którzy tuż przed gwiazdką przeprowadzili referendum za odwołaniem dyrektora MZK, nadal chcą, aby ten ustąpił.Temat: Mobilis Sp. z o. o.- pierwsze spostrzeżenia
Cóż, widzę że pewne osoby zacietrzewiły się w walce z Mobilisem, jak na moje to mają do tego pełne prawo i wręcz powinny zakładać takie tematy aby przedstawić swój punkt widzenia a przy okazji zwrócić uwagę wszystkim na problemy, jeśli takowe się pojawiają. Muszą tylko starać się za bardzo nie przeginać jeśli nie chcą by ich wypowiedzi nie przypominały wypowiedzi moherów które atakują wszystko co nie związane z PiSem i pewnym radiem nie widząc żadnych minusów opcji w które są zapatrzone ;)

Moim zdaniem Mobilis to przewoźnik jak każdy inny, musimy się przyzwyczaić do tego że już nigdy nie będzie tak jak pierwszej połowie lat 90tych gdy MZK było organizatorem komunikacji i jedynym przewoźnikiem, teraz każdy może stanąć do przetargu i wygrać, może pojawić się u nas jeszcze wielu przewoźników, nawet na liniach takich jak 52... Osobiście to łezka mi się nie kręci za MZK na 69 skoro czytam że nawet ostatniego dnia jakieś tam kolejności w ogóle nie wyjechały, na innych zdarzyła się awaria a jak jest z rezerwami to wszyscy wiemy.... Jedyne czego mi szkoda to że na "moich" 52,53,60,67,79 nie trafię już na ikara :] ZA obecny bałagan możemy winić tylko i wyłącznie protesty związane z przetargiem i prawo jakie mamy... Też ciekaw jestem jakie macie pomysły na inne rozwiązanie sprawy 69 - MZK się wypieło, Mobilis nie ma do końca dogranej bazy i odpowiedniego taboru co tak krytykujecie więc przez kilka miesięcy nic nie jeździ na 69??

Moje pierwsze wrażenia co do Mobilisu bardzo pozytywne - pierwszy kurs pierwszego stycznia po 8 z Bałtyckiej ( jechałem z kolegą z imprezy na Rataja, wbiliśmy się do 93 ale stan zdrowia żołądka kumpla pozwolił dojechać nam tylko do Wiślanej potem 65 z postanowieniem przesiadki na Bałtyckiej na 3 lub 69, co pierwsze przyjedzie, pierwszy podjechał 69 ) Trafiliśmy na wóz 3842, chłodniutki ikarusik co akurat tego dnia było dla nas wręcz wybawieniem :D Kierowca exMZK, jechał bardzo dobrze, nie wiem czy zgodnie z rozkładem jazdy, nie mieliśmy siły spojrzeć na tabliczkę Na Błonie dojechaliśmy bardzo sprawnie i wygodnie, muszę przyznać że klimatycznie wyglądają przednie i boczne tablice kierunkowe Mobilisa, przyda się trochę egzotyki w naszym mieście choć na te kilka miesięcy

Podsumowując - myśląc o codziennych pasażerach 69 żałować można żółwiego tempa uprawomocniania się tego przetargu, mieli mieć same niskopodłogowe wozy już teraz a będą musieli poczekać... Minusem jazdy z wolnej ręki jak widać jest także niepunktulaność - to spory minus. Myśląc jednak tylko prywatnie o sobie egostycznie z punktu widzenia MKMA - egzotyczne tablice, klimatyczny tabor - prawie same ikary i jelcze, autobusy kursujące po kilka sztuk czyli możliwośc trafienia podrózy pustym wozem którymś z kolei - czyli super w końcu coś się dzieje w Bydgoszczy :DTemat: Prasówki dotyczące tramwajów
http://miasta.gazeta.pl/bydgoszcz/1,87204,4989792.html

[Bydgoszcz] Na linii nr 3 jeździ już futurystyczny tramwaj

Nowoczesna pesa zaczęła wozić pasażerów między ul. Wyścigową a Wilczakiem. Bydgoszczanie na nowy tramwaj czekali aż 18 lat.

Zanim nowy tramwaj wyjechał z zajezdni przy ul. Toruńskiej po raz pierwszy na trasę, bydgoska PESA oficjalnie przekazała wóz Miejskim Zakładom Komunikacyjnym. - Mamy nadzieję, że to nie jest ostatni nasz zakup. Średnia wieku naszych tramwajów wynosi 23 lata. Nowe wozy są nam wręcz niezbędne - mówi Paweł Czyrny, dyrektor MZK.

Na razie jest pewne, że druga pesa pojawi się na bydgoskich torach w czerwcu. Czy przewoźnik zdecyduje się na kolejne, trudno przewidzieć, zwłaszcza że jeden wóz kosztuje 7 mln zł. Za taką cenę można kupić siedem niskopodłogowych, przegubowych autobusów.

- Jestem przekonany, że będą kolejne zakupy - optymistycznie stwierdził prezydent Konstanty Dombrowicz, nie precyzując jednak, kiedy to mogłoby nastąpić.

Mało jednak prawdopodobne, żeby miasto znalazło fundusze na wymianę części zużytego taboru. Władze miasta już wycofały się z zakupu drugiego tramwaju, na który wcześniej obiecały pieniądze. MZK, żeby je zdobyć, musi sprzedać zajezdnię przy ul. Szajnochy.

Jakość podróżowania pesą jest bez porównania bardziej komfortowa niż starymi, wysłużonymi składami.

Pasażerki Weronika Sawków i Ania Szulc były zachwycone nowym tramwajem. - Strasznie nam się podoba jego futurystyczny kształt. Już na sam widok wozu wszystkim ludziom na przystanku poprawia się nastrój. W środku jest przestronnie, czysto i bardzo cicho. Jakby jeszcze puszczali muzykę, to by się nie chciało w ogóle wysiadać - dzieliły się z naszym reporterem wrażeniami.

Nowy tramwaj ma 32 metry długości, cztery przeguby, jest klimatyzowany, dostosowany do przewozu wózków i osób niepełnosprawnych, klimatyzowany, zabiera 211 pasażerów. Będzie kursował na linii nr 3.

- "Trójka" działa w systemie przesiadkowym A+T. Niepełnosprawni pasażerowie z Fordonu, którzy mają trudności z poruszaniem się, mieli dotąd kłopoty z przesiadaniem się na ul. Wyścigowej z autobusu do starego tramwaju, gdzie stopnie są bardzo wysokie. Teraz będzie im łatwiej - wyjaśnia Jan Siuda, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. - Nowy tramwaj będzie jeździł raz na 70 minut. Od kwietnia jego kursy zostaną oznaczone w rozkładach jazdy, tak aby pasażerowie mogli sobie zaplanować podróż, chcąc dojechać właśnie tym pojazdem.Temat: [Toruń] Prezentacja Szybkiej Kolei Miejskiej
http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,68586,3178127.html

wg 22-02-2006 , ostatnia aktualizacja 22-02-2006 18:26

Torunianie będą mogli za darmo przejechać się w sobotę szynobusem po
planowanej trasie Szybkiej Kolei Miejskiej. - SKM żarliwie popiera o. Tadeusz
Rydzyk, który zażyczył sobie przystanku pod swoją uczelnią - twierdzi Bernard
Kwiatkowski z magistratu.

Prezentacja SKM zacznie się w sobotę o godz. 7.10 w Bydgoszczy, skąd wyruszy
szynobus w kierunku Torunia. W naszym mieście będzie miał 12 kursów między
stacją PKP Toruń Kluczyki a PKP Toruń Północny. Zatrzyma się na dworcach
Toruń Główny, Toruń Miasto i Toruń Wschodni. Trasę tę pokona w ok. 30 minut.
MZK podstawi darmowe autobusy oznaczone jako "BiT City", które będą woziły
chętnych do przejechania się kolejką z pętli na Ligi Polskiej do Dworca

Bydgoszczy.

Organizatorzy pokazu SKM, m.in. toruński magistrat, Polskie Linie Kolejowe,
PESA oraz Stowarzyszenie Porozumienie Obywateli, chcą zachęcić do przejazdu
przede wszystkim mieszkańców Torunia. - Chcemy ich przekonać, że SKM jest
projektem, który rozwiąże wiele problemów komunikacyjnych naszego miasta -
mówi Zbigniew Wróblewski, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Toruniu.

Inwestycja może kosztować nawet 621 mln zł. - Przed nami jeszcze
przygotowanie studium wykonawczego, projektu oraz dokumentacji inwestycji -
twierdzi Bernard Kwiatkowski, szef magistrackiego wydziału inwestycji
strategicznych. - Wówczas okaże się, jakie są jej rzeczywiste koszty. Czasu
jest niewiele. Chcemy, aby nasz pomysł znalazł się w budżecie unijnym na lata
2007-2013.

Magistrat zaprosił do przejechania się kolejką m.in. premiera Kazimierza
Marcinkiewicza i marszałka Sejmu Marka Jurka, a także rektorów toruńskich
uczelni, w tym o. Tadeusza Rydzyka. - Ojciec dyrektor zażyczył sobie
przystanku pod swoją uczelnią przy Porcie Drzewnym - mówi Kwiatkowski. -
Oprócz studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej skorzystają na
tym też pracownicy Nova Trading.

Dokładny sobotni rozkład jazdy kolejki można znaleźć na
stronie /www.um.torun.pl/. Torunianie podczas prezentacji dowiedzą się m.in.
o planach rozwoju SKM oraz BiT City - mającej połączyć Toruń z Bydgoszczą.
Kolejka, która będzie poruszała się po naszym mieście, ma w przyszłości
jeździć między Portem Drzewnym a ul. Szubińską. Zatrzyma się na istniejących
oraz 18 nowych przystankach.

Torunian będzie wozić w sobotę szynobus bydgoskiej firmy PESA, z którego
wkrótce zacznie korzystać dolnośląskie PKP (na zdjęciu model kupiony dla
kolei przez samorząd naszego województwa).

Temat: wypadek MANa na linii 175


to wcale nie takie proste... Ja - MK amator - mieszkam 10 min piechotką od
stacji, pracuję 7 min piechotką od stacji i jeżdżę blachosmrodem bo:
- Czas przejazdu PKP jest.... delikatnie mówiąc... za długi
- Standard "kibli" jaki jest - każdy wie (chodzi mi już nie o wyposażenie
przez producenta a dewastację, brud, towarzystwo niektórych
współpasażerów)
- koszta są zbyt wysokie (jeżdżąc w dwie osoby blachosmrodem na LPG
TANIEJ!!!)

...i co z tego, że wiem iż koleją (teoretycznie) bezpieczniej, jak w moim
wypadku podróż koleją jest ascezą nieuzasadnioną do tego ekonomicznie?

Może po śmierci PKP gdy pojawi się jakiś normaly operator znowu zacznę
dojeżdżać do pracy pociągiem?


Oczywiście uszanowanie i zrozumienie dla grupowicza. Wiem jak to jest,
czasem rozkład jazdy nie pasuje, czasem do stacji jest daleko. Towarzystwo
czasem tez nie przyjemne. Jednak nie daje m to powodów zebym dażył sympatią
busiarzy (MZK, MPK, ZTM czy inne zakłady komunikacji to juz inna sprawa).
Nie przepadam za busiarzami m.in. dlatego, że to oni teraz wożą ludzi do
Unisławia Pomorkiego w okolicach Bydgoszczy, a nie pociag. To na moich
oczach "umierała" tabela 416 w SRJP, a zaczeły jeździć busy. Czuje nienawiść
do busiarzy (tych, którzy zabrali PKP klientów) i nie moge tym co jeżdzą na
linni Bydgoszcz Wschód-Unisław Pom. patrzeć w oczy. Do kolei trzeba dokładać
to fakt, ale to kolej zatrudnia ludzi i m.in przez takich busiarzy rośnie
bezrobocie w kraju. Co za tym idzie?? Ludzie nie mający pracy, a
potrzebujący chleba zaczynają okradać kolej, bo za coś muszą żyć. Kradną
urządzenia SRK, sieć trakcyjną, kolej ma straty itd. i tworzy sie błędne
koło, przez które PKP upada. Taki busiarz zatrudni ze 3 osoby i cieszy
morde, ze ma kase. A pare miesięcy później PKP musi zawiesić kursy na danej
linii i przez to zwolnić cały warsztat obsługujący składy: mechów, kondich,
manewrowych, nastawniczych, czasem nawet sprzątaczką sie dostanie.
Co by nie było busow nie lubie i tyle.
pozdrawiam
Marcin z Bydgoszczy

Temat: Na linii nr 3 jeździ już futurystyczny tramwaj
Na linii nr 3 jeździ już futurystyczny tramwaj

Nowoczesna pesa zaczęła wozić pasażerów między ul. Wyścigową a Wilczakiem. Bydgoszczanie na nowy tramwaj czekali aż 18 lat.

Zanim nowy tramwaj wyjechał z zajezdni przy ul. Toruńskiej po raz pierwszy na trasę, bydgoska PESA oficjalnie przekazała wóz Miejskim Zakładom Komunikacyjnym. - Mamy nadzieję, że to nie jest ostatni nasz zakup. Średnia wieku naszych tramwajów wynosi 23 lata. Nowe wozy są nam wręcz niezbędne - mówi Paweł Czyrny, dyrektor MZK.

Na razie jest pewne, że druga pesa pojawi się na bydgoskich torach w czerwcu. Czy przewoźnik zdecyduje się na kolejne, trudno przewidzieć, zwłaszcza że jeden wóz kosztuje 7 mln zł. Za taką cenę można kupić siedem niskopodłogowych, przegubowych autobusów.

- Jestem przekonany, że będą kolejne zakupy - optymistycznie stwierdził prezydent Konstanty Dombrowicz, nie precyzując jednak, kiedy to mogłoby nastąpić.

Mało jednak prawdopodobne, żeby miasto znalazło fundusze na wymianę części zużytego taboru. Władze miasta już wycofały się z zakupu drugiego tramwaju, na który wcześniej obiecały pieniądze. MZK, żeby je zdobyć, musi sprzedać zajezdnię przy ul. Szajnochy.

Jakość podróżowania pesą jest bez porównania bardziej komfortowa niż starymi, wysłużonymi składami.

Pasażerki Weronika Sawków i Ania Szulc były zachwycone nowym tramwajem. - Strasznie nam się podoba jego futurystyczny kształt. Już na sam widok wozu wszystkim ludziom na przystanku poprawia się nastrój. W środku jest przestronnie, czysto i bardzo cicho. Jakby jeszcze puszczali muzykę, to by się nie chciało w ogóle wysiadać - dzieliły się z naszym reporterem wrażeniami.

Nowy tramwaj ma 32 metry długości, cztery przeguby, jest klimatyzowany, dostosowany do przewozu wózków i osób niepełnosprawnych, klimatyzowany, zabiera 211 pasażerów. Będzie kursował na linii nr 3.

- "Trójka" działa w systemie przesiadkowym A+T. Niepełnosprawni pasażerowie z Fordonu, którzy mają trudności z poruszaniem się, mieli dotąd kłopoty z przesiadaniem się na ul. Wyścigowej z autobusu do starego tramwaju, gdzie stopnie są bardzo wysokie. Teraz będzie im łatwiej - wyjaśnia Jan Siuda, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. - Nowy tramwaj będzie jeździł raz na 70 minut. Od kwietnia jego kursy zostaną oznaczone w rozkładach jazdy, tak aby pasażerowie mogli sobie zaplanować podróż, chcąc dojechać właśnie tym pojazdem.

Źródło: Gazeta Wyborcza Bydgoszcz

Kto już jechał ten Pan, reszta niech żałujeTemat: Plakaty i reklamy PCC/Arriva


| Chociaż jestem zwolennikiem reguł wolnego rynku to uwazam ze nalezy
rozważyć
| określenie zasad ogólnych świadczenia usług w zakresie lokalnych przewozów
| pasazerskich na poziomie ustawowym (powiedzmy w formie nowego rozdziału do
| ustawy o transporcie kolejowym), które okresłałyby warunki taryfowe
(ofertowe)
| świadczenia usług przewozowych. Chodzi w szczegolnosci o to aby zachowac
| jednolitosc ofert taryfowych na poziomie przewozów lolalnych bez wzgledu na
| województwo. Dlaczego tak? A chociazby dlatego że źródło finansowania tych
| przewozów jest takie samo: środki publiczne oraz o szeroko rozumiany
interes
| społeczny.

Związku taryfowego w kuj-pom na razie nie będzie (a jak będzie to MZK
Toruń + Bydgoszcz + BiTCity). Brakuje w Polsce ustawy, która
regulowała by kwestie powoływania takich organów. Wszelkie
współdziałania w kwestii taryf będą zależały wyłącznie od woli
przewoźników. Samorząd tylko uczestniczył w procesie wspólnego
ułożenia rozkładów.


Witam

niezupełnie się z Tobą zgadzam a to dlaczego?

- nie wydaje mi się aby był sens tworzenia nowych "organów lub urzędów", po
co? zwykła cywilnoprawna swoboba umow wystarczy. Trzeba pozostawić
przewoznikom ograniczoną swobode kształtowania ofery w stosunku do podróznych
oraz ograniczona swobodę układania sobie relacji (umów) w stosunku do innych
podmiotów na rynku (przewoznikow). Wyznacznikiem tych ograniczen swobody umów
powinien być szeroko rozumiany interes spoleczny, jesli nadal chcemy aby
transport kolejowy mial charakter transportu publicznego.

Trzeba koniecznie rozszerzyc kompetencje samorządu województwa oprócz
mozliwosci kształtowania rozkładu jazdy na mozliwosc kształtowania taryf i ulg
taryfowych. Kordynacja taryf w celu zachowania jednolitosci w segmencie
przewozów lokalnych (regionalnych) powinna byc przekazana UTK.
Ustawowo zagwarantować istnienie pewnych rozwiązań promocyjnych w taryfach,
zaś przewożnikowi zezwolić na ich uszczegołowienie lub przygotowanie oferty
bogatszej.

Stwórzmy prawną możliwość aby sejmik województwa mógł w drodze uchwały
regulować taryfy oraz promocje taryfowe. Uwazam że samorząd powinien miec do
tego prawo jako dysponent środkow finansowych.

Pozdrawiam BrynMawr

Temat: Zaliczenie sieci...
1.Bydgoszcz:
a. tramwaje 3,5-4h
b.autobusy dzien dla wytrwalych (zgaduje: ok 17h)

2. Toruń
a. tramwaje 2h - TYLKO W SZCZYCIE (inaczej nie jezdza 4 i 5)
b. autobusy - nie wiem, nie skonczylem sieci. Jestkilka linii podmiejskich
kursujacych dosc rzadko a czasami w ukladzie wykluczajacym ich zaliczenie w
rozsadnym czasie. Ale czesc mijeska ok 12h+podmiejskie 5-6h (choc
niekoniecznie 12+5=17)

3. Grudziadz
a.tramwaje - 1h
b. autobusy - podobnie jak w Toruniu z tym, ze siec podmiejska jest gestsza
i jest sporo kursow wariantowych. Czesc miejska zajmie ok. 5h + podmiejskie:
czas nieokreslony ze wzgledy na niezbadana blizej wariantowosc takich linii
jak 5 czy 9. W tydzien na pewno :-))))

4. Inowroclaw
Jeszcze kiedy istnialy podmiejskie (do konca sierpnia 2002) to zaliczenie
calej sieci MPK zabieralo troche czasu - teraz to jakies 5-6h (przy dobrym
trafieniu w rozklad linii trzykursodobowych)

5. Konin
dzien
Tak na marginesie. kilka lat temu Koninskie MZK wydalo DOSKONALY sieciowy
rozklad jazdy autobusow. Oprocz odjazdu kazdej linii z kazdego przystanku w
uklacie SRJP podane byly takze nr kolejnosci autobusow.

6. Wloclawek
Nie wiem - ciagle robie. Konina takze nie zrobilem zalego ale tam maja choc
SRJA. Odliczajac podmiejskie jakies 7h i z jakies 5-6 na podmiejskie

7. Pila
od 8 do 18

8.Chojnice
mnostwo podmiejskich wariantow - dzien-dwa. Miasto mozna objechac w zasadzie
7 lub 7A, ktore jezdza chyba po wszystkich chojnickich ulicach, a reszta
linii jest podobna do kursow PKS. ! np w najdluzszym wariancie ma 32km w
jedna strone.

9. Tczew
Wiekszosc linii dworzec-Czyzykowo, ale przez rozne "przez" + 2/19 +
Flextronic (lub jakos tak)=4h + kilka podmiejskich+50=56min :-)

10. Malbork
syndrom PKSu :-)

11. Płock
Miejskie-6h + podmiejskie (sporo)

12. Elblag
a. tramwaje - 2h
b-autobusy - 6-20

wystarczy  -pozdrawiam
Piotr

Temat: Przetarg na świadczenie usług na 26 liniach

no przetarg tylko pod jednego przewoźnika... a jakiego to już nie będe mówił
a przeczytałeś kolego cały stosowny załącznik? bo na podstawie ilości potrzebnych autobusów nie można przesądzać jak i pod kogo został ustawiony przetarg.
Dlaczego? Bo to są wymagania wypisane pod potrzeby, a nie pod to co posiada MZK!
____________________

nie wiem czy ktoś zwrócił uwagę na wozokilometry:
- w okresie od 1.1.2008 do 31.12.2008 11 249 642,1 wzkm,
- w okresie od 1.1.2009 do 31.12.2009 11 238 355,7 wzkm,
- w okresie od 1.1.2010 do 31.12.2010 11 238 355,7 wzkm,
- w okresie od 1.1.2011 do 31.12.2011 11 217 392,9 wzkm,
- w okresie od 1.1.2012 do 31.12.2012 11 235 511,0 wzkm,
- w okresie od 1.1.2013 do 31.12.2013 11 186 842,1 wzkm,
wniosek: liczba powoli spada. zobaczymy co z tego będzie.

odnośnie przewoźnika, to poza taborem warte wzmianki jest to:

O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy znajdują się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia, tj.:
- posiadają środki finansowe lub zdolność kredytową w wysokości minimum 5 000 000,- PLN.,
- posiadają ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności

-posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie do wykonania zamówienia:
*zrealizowali lub realizują w okresie ostatnich 3 lat przed dniem wszczęcia niniejszego postępowania (a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie) zamówienia, których suma wartości brutto wykonanych usług przewozowych w komunikacji miejskiej, w ciągu kolejnych, tych samych dwunastu miesięcy nie była niższa niż jeden milion zł, oraz dysponują potencjałem technicznym do wykonania zamówienia
*Wymagane jest dysponowanie zapleczm technicznym na terenie miasta Bydgoszczy gwarantującym
utrzymanie wynikającej z rozkładu jazdy liczby pojazdów w ruchu.

Kryteria udzielenia zamówienia:
Najniższa cena.Temat: Skad dzisiaj te korki?
Statystyki forum z sierpnia:

Odsłon: 95947
Średnio na dzień: 3198

Wizyt unikalnych: 27563
Średnio na dzień: 918
Średnio na godzinę: 38

Lokalizacja użytkowników
1. .pl (Polska) 89641 93.43 %
2. Adres IP 3538 3.69 %
3. .net (NET) 1072 1.12 %
4. .com (Komercyjne) 958 1.00 %
5. .de (Niemcy) 408 0.43 %
6. .nl (Holandia) 178 0.19 %
7. .uk (Wielka Brytania) 66 0.07 %
8. .cz (Czechy) 19 0.02 %
9. .dk (Dania) 14 0.01 %
10. .no (Norwegia) 11 0.01 %
11. .at (Austria) 6 0.01 %
12. .be (Belgia) 6 0.01 %
13. .it (Włochy) 6 0.01 %
14. .cy (Cypr) 4 0.00 %
15. .se (Szwecja) 4 0.00 %
16. .fr (Francja) 2 0.00 %
17. .info (domena INFO - informacje) 2 0.00 %
18. .org (Organizacje niedochodowe) 2 0.00 %
19. .au (Australia) 1 0.00 %
20. .biz (domena BIZ - biznes) 1 0.00 %
21. .ch (Szwajcaria) 1 0.00 %
22. .eu (Unia Europejska) 1 0.00 %
23. .gr (Grecja) 1 0.00 %
24. .is (Islandia) 1 0.00 %
25. .jp (Japonia) 1 0.00 %

Najczęściej z miast w Polsce:
1. Kędzierzyn-Koźle 26660 27.79 %
2. Warszawa 13337 13.90 %
3. Katowice 13262 13.82 %
4. Okręg katowicki 3141 3.27 %
5. Wrocław 2943 3.07 %
6. Bydgoszcz 2057 2.14 %
7. Poznań 1569 1.64 %
8. Radom 549 0.57 %
9. Opole 451 0.47 %
10. Lublin 343 0.36 %

Najczęściej używana przeglądarka:
1. Firefox 57722 60.16 %
2. MSIE 7.0 18918 19.72 %
3. MSIE 6.0 11874 12.38 %
4. Opera 4020 4.19 %
5. Safari 2316 2.41 %

Najczęściej używany system operacyjny:
1. Windows XP (NT 5.1) 84599 88.17 %
2. Windows Vista (NT 6.0) 9057 9.44 %
3. X11, Linux 1033 1.08 %

Najwięcej unikalnych użytkowników w dniu:
1. 18-08-2008 1678
2. 22-08-2008 1451
3. 16-08-2008 1281

Najczęściej występujące frazy w wejściach z wyszukiwarek:
1. kędzierzyn-koźle 204 6.84 %
2. forum koźle 88 2.95 %
3. forum kędzierzyn 88 2.95 %
4. kędzierzyn koźle 82 2.75 %
5. forum kędzierzyn koźle 50 1.68 %
6. kedzierzyn-kozle 42 1.41 %
7. forum kędzierzyn-koźle 36 1.21 %
8. 60 lat zak 33 1.11 %
9. kędzierzyn 32 1.07 %
10. kaufland kędzierzyn-koźle 29 0.97 %
11. night club 2000 sławięcice 27 0.91 %
12. kędzierzyn koźle forum 24 0.80 %
13. kedzierzyn kozle 23 0.77 %
14. kędzierzyn-koźle net. 22 0.74 %
15. kaufland kędzierzyn 21 0.70 %
16. kędzierzyn forum 19 0.64 %
17. kedzierzyn-koźle 18 0.60 %
18. night club sławięcice 18 0.60 %
19. rozklad jazdy mzk k-k 18 0.60 %
20. forum kędzierzyna 16 0.54 %
21. kędzierzyn-kozle 16 0.54 %
22. kędzierzyn-koźle forum 16 0.54 %
23. pływadła 2008 16 0.54 %
24. kedzierzyn-kozle.net 15 0.50 %
25. kkozle24 15 0.50 %
26. kędzierzyn - koźle 14 0.47 %
27. kędzierzyn kożle 14 0.47 %
28. 60 lecie zak 13 0.44 %
29. kedzierzyn 13 0.44 %
30. kkozle 13 0.44 %
31. kozle 13 0.44 %
32. kędzierzyn kozle 13 0.44 %
33. trzykozly 13 0.44 %
34. forum kedzierzyn 12 0.40 %
35. kedzierzyn koźle 12 0.40 %
36. obwodnica kędzierzyn-koźle 12 0.40 %
37. rozkład jazdy mzk k-k 11 0.37 %
38. http://kedzierzyn-kozle.net 10 0.34 %
39. kedzierzyn-kozle+forum 10 0.34 %
40. www.parafiakozle.pl 10 0.34 %
41. kedz-kozle 9 0.30 %Temat: Zaobserwowany wandalizm i dewastacja taboru

Widzisz chuligana, który niszczy wiatę albo tnie siedzenie w autobusie czy tramwaju - natychmiast dzwoń z komórki do strażników albo policjantów. Szkody są tak wielkie, że drogowcy proszą bydgoszczan o pomoc w walce z wandalami.

Wtorek, około godz. 17. W autobusie linii nr 70, jadącym w kierunku ul. Wyścigowej, dwóch 16-latków niszczy kasowniki. Wyrywają je, rzucają na podłogę. Na najbliższym przystanku wysiadają i uciekają.

- Nikt z pasażerów nie zareagował. Teraz autobus stoi na pętli i nie może wyjechać w trasę, dopóki kasowniki nie zostaną naprawione - mówi kierowca autobusu Wojciech Michalski.

To nie było wyjątkowe zdarzenie. - Nie ma dnia, żeby ktoś umyślnie czegoś w jakimś autobusie nie zepsuł. To jakaś plaga wandalizmu - mówi Michalski.

To dlatego Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, Miejskie Zakłady Komunikacyjne, Mobilis i PKS wymyślili społeczną akcję "Stop wandalizmowi w komunikacji miejskiej". Na przystankach od kilku dni wiszą plakaty apelujące do pasażerów i przechodniów, żeby reagowali na wszelkie przejawy wandalizmu. "Widzisz dewastację wiat, autobusów, tramwajów, nie bądź obojętny" - czytamy na plakacie. W tle widać zdewastowany przystanek, podpalony rozkład jazdy, zniszczone drzwi tramwajowe. Są też podane bezpłatne numery telefonów, pod które można zadzwonić z komórki na policję albo straż miejską. To początek akcji. Wkrótce na monitorach LCD umieszczonych w autobusach będą się też pojawiać specjalne spoty apelujące o obywatelską postawę.

W autobusach i tramwajach najczęściej niszczone są kasowniki. Te zainstalowane w nowoczesnych wozach kosztują 5 tys. zł.

- Każdego roku straty z powodu wandali sięgają 200 tys. zł - mówi Magdalena Kaczmarek, rzecznik prasowy ZDMiKP. - Nie ma tygodnia, żebyśmy nie musieli naprawiać wiat, wymieniać szyb, ławek, znaków przystankowych czy rozkładów jazdy. MZK za roczne naprawy zniszczonych kasowników, pociętych tapicerek, zbitych szyb, likwidację graffiti z pojazdów płacą, w zależności od roku, od 30 do 60 tys. zł.

Akcja ma uświadomić pasażerom, że koszty naprawy autobusów i wiat ponoszą oni sami. Bo te wydatki znajdują potem odbicie w cenach biletów.

Pasażerom podoba się akcja. - Może to coś zmieni w zachowaniach młodych ludzi, którzy często niszczą bezmyślnie z nudów - mówi pasażerka Wiesława Wittek.

Czy taka metoda walki z wandalami przyniesie rezultaty? Napisz do nas

Zdaniem kierowców szkody nie zawsze wyrządzają niebezpieczni bandyci. - Często są to dzieciaki, które czują się bezkarne. Pasażer, zamiast odwrócić głowę, mógłby po prostu zwrócić uwagę. Czasem to wystarczy - mówi kierowca Wojciech Michalski.

Tego samego zdania są strażnicy miejscy. - Dzięki kamerom zamontowanym w wielu punktach miasta udało nam się tylko w listopadzie złapać sprawców czterech zniszczeń przystanków. Zatrzymalibyśmy ich więcej, gdyby mieszkańcy reagowali natychmiast na przejawy wandalizmu - mówi Jarosław Wolski ze straży miejskiej.


Źródło: Gazeta Wyborcza BydgoszczTemat: Przed nami miesiące kolejnych utrudnień

Dziś drogowcy rozpoczną remont wiaduktu na ulicy Szubińskiej.

Tablica informacyjna przy ulicy Kruszwickiej stoi już od ubiegłego tygodnia (Tytus Żmijewski)

Pierwsze tablice informujące o remoncie i objazdach pojawiły się w mieście już w ubiegłym tygodniu. Na widok jednej z nich taksówkarze, czekający na klientów Reala przy ul. Kruszwickiej, tak zareagowali: - Mało im? Nie skończyli innych remontów, a już zabierają się za kolejny.

5,4 miliona złotych, a mogło być więcej

Drogowcy pozostają jednak bezlitośni i zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami dziś rozpoczynają remont wiaduktu na Szubińskiej.

- Wcześniej nie mieliśmy na to pieniędzy. Teraz nie możemy dłużej czekać, bo stan wiaduktu stale się pogarsza - tłumaczy decyzję o rozpoczęciu prac Bogumił Grenz, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Dodaje też, że w przypadku ewentualnej zwłoki wzrosłyby, i tak już wysokie, koszty remontu - 5,4 miliona złotych.

Objazd dla ciężarówek

Największe utrudnienia będą dotyczyć kierowców samochodów o masie przekraczającej 3,5 tony. Dla nich bydgoski Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej przygotował specjalny objazd. - Z Bydgoszczy pokierujemy ich objazdem od ronda Poznańskiego, dalej Wałami Jagiellońskimi, Kujawską i Jana Pawła II do skrzyżowania w Stryszku i dalej w prawo do skrzyżowania w Białych Błotach. Ta sama trasa obowiązuje w odwrotnym kierunku. Natomiast jeśli któryś kierowca nie zauważy znaków, to na Szubińskiej może jeszcze odbić w lewo w Żwirki i Wigury i dalej pojechać Brzozową do Jana Pawła II - tłumaczy Bogumił Grenz, rzecznik bydgoskich drogowców.

Osobowe przejadą

Sporo kłopotów będą mieć również kierowcy lżejszych pojazdów. Ich objazd nie dotyczy, ale za to każdego czeka zwężenie na samym wiadukcie - z dwóch pasów do jednego w każdym kierunku. - Zaczniemy od zachodniej nitki. W czasie jej remontu cały ruch przeniesiemy na dwie jezdnie po wschodniej stronie obiektu. Ruch będzie się odbywać wtedy po jednym pasie w każdą stronę. Jak tylko zakończy się remont zachodniej części, to przerzucimy robotników na wschodnią, a samochody na wyremontowaną już jezdnię po zachodniej stronie wiaduktu - wyjaśnia Grenz.

Będzie jak nowy

Zakończenie remontu zaplanowano na początek grudnia. W tym czasie drogowcy wzmocnią nadwyrężone filary i podniosą nośność wiaduktu do 40 ton.

Natomiast na powierzchni zedrą całą nawierzchnię wiaduktu i położą nową. Pojawią się również nowe balustrady, barierki ochronne, chodniki z żywic syntetycznych i jezdnia z betonu asfaltowego. Przy okazji remontu robotnicy wymienią też wszystkie lampy, instalację elektryczną i naprawią schody na skarpach za przyczółkiem wiaduktu od strony Szubina. Wszystko zostanie utrzymane w kolorach: czerwonym, pomarańczowym, żółtym i beżowym.

Od dziś także zmiany w rozkładach jazdy MZK:

- zwiększenie częstotliwości kursów autobusów linii nr: 60, 61, 62, 70, 71, 72, 73, 74, 79 i 93,

- korekta odjazdów autobusów linii nr 94 z pętli Nad Wisłą,

- nowy rozkład linii 81 - w godzinach szczytu w dni powszednie autobusy będą kursować co około 30-35 minut,

- na swoje dotychczasowe trasy wracają tramwaje nr 3, 4 i 8; tramwaje nr 1 i 2 rozpoczną kursy do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku dopiero 10 września - do tego czasu "dwójka" nadal będzie kończyć bieg na pętli Babia Wieś, a "jedynka" zacznie wozić pasażerów od pętli przy Wyścigowej, przez: Fordońską, Jagiellońską, rondo Jagiellonów i Zbożowy Rynek do pętli na Babiej Wsi.
www.pomorska.plTemat: Precz z likwidacją 390 Bydgoszcz-Wągrowiec


Ci ludzie MUSZĄ JAKOŚ DOJECHAĆ DO PRACY I SZKOŁY! Ale jak, jeśli
pociąg jedzie o 4.00?


Pociag o 4.00 z Bydgoszczy Glownej (bo o tym najpewniej piszesz)wlasnie w tym
celu jedzie. Jest podsyl skladu do Szubina (na pociag 11721 - odjazd z Szubina
o 4:45) oraz do Kcyni (na pociag 11723 - odjazd z Kcyni 5:26)
Sklady na w/w stacjach nie spadaja z nieba i trzeba je tam jakos dostarczyc.
Pozostawienie natomiast ich tam na noc rownoznaczne jest ze skazaniem ich na
dewastacje (lub spalenie nawet).


Postanowiłem działać. Wiem, że nie jestem sam,
kontaktowałem się już z wieloma osobami mieszkającymi przy tej linii, chcemy
podjąc konkretne kroki w celu niedopuszczenia do jej likwidacji.


A kto i kiedy w/g Ciebie chce ja likwidowac - ja jak narazie nic o tym
nieslyszalem.


Jak wszyscy wiecie wystarczy tylko odpowiednio
przekonstruować rozkład jazdy, aby okoliczni mieszkańcy przesiedli się do
samochodów i autobusów.


Alez oczywiscie - juz widze te tlumy w Grocholinie, Panigrodzu, Kolaczkowie,
albo Rynarzewie.
Mieszkancy Szubina tez zrezygnuja z jazdy busem do centrum Bydgoszczy. Po co
bowiem maja jechac busem za 3 PLN??? Na pewnio pojada pociagiem za 4,80 i
jeszcze zaplaca MZK w Bydgoszczy 2 PLN za dojazd do centrum (busy bowiem
docieraj do centrum)


Relatywnie najtanszym dla społeczeństwa środkiem komunikacji jest kolej. Kto
tego nie wie - odsyłam do świetnej, aczkolwiek chyba dawno nie
aktualizowanej, strony Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei
(www.iripk.most.org.pl)


Tak - oczywiscie ta szacowna placowka - instytut o przepraszam Instytut przez
wielkie "I" dokona blyskawicznego, merytorycznego, fachowego i
kompetentnego 'audytu' tej linii, zoptymalizuje rozklad, tworzac krzyzowania na
szlaku jednotorowym pomiedzu stacjami (no - w najgorszym przypadku na stacjach
nieczynnych) i stwierdzi, ze autosume szynowym mozna tam jechac co najmniej z
V=120 km/h.


W pełni popieram treści na niej zawarte. Przykład
samorządu Opolskiego i przeorganizowania przewozów kolejowych w tym regionie
pozwala mi przypuszczać, że także u nas się uda. W związku z tym zapraszam
do konkretnej współpracy wszystkich chętnych, zwłaszcza ludzi z
Wielkopolski, obeznanych dokładnie z realiami tej linii. Na początek
koniecznie trzeba dostosować rozkład jazdy do faktycznych potrzeb ludzi,
jeśli tylko to uda się zrobić - oni wrócą do kolei, bo ona jest najtańsza i
najbezpieczniejsza. Im więcej nas będzie tym lepiej, liczę na kontakt osób
KTÓRE NAPRAWDĘ CHCĄ COŚ ZROBIĆ. NIE MAMY CZASU DŁUŻEJ ROZMAWIAĆ, TRZEBA
DZIAŁAĆ!!!


Mysle, ze tu nie ma za wiele do roboty. Do kursowania pociagu potrzebne sa
nastepujace rzeczy:

1. tabor
2. potok podroznych, ktorych potrzeby przewozowe mozna zaspokoic
3. pieniadze na kursowanie oraz utrzymanie taboru w stanie zdatnym do
eksploatacji.


Jeśli się spóźnimy - zamkną linie, a lokalna społeczność
całkowicie zapomni o kolei..... :((( W Urzędzie Marszałkowskim w Bydgoszczy,
powiedziano mi, że wyłączenie z ruchu odcinka Bydgoszcz-Szubin jest tylko
czasowe i pociągi wrócą na tą trasę. Nie pozwólmy by stało się inaczej.
Myślę, że aby pomóc nie trzeba wydawać pieniędzy, jeździć na siłę danymi
pociągami aby "robić sztuczny tłok". Przy linii 390 mieszka wystarczająco
dużo ludzi, którzy zapewniam Was, chcą nia jeździć, ale nie w nocy!!!


Wskaz mi tam niepotrzebny nocny pociag, ktory jezdzi - nie wiem po co (zeby
robic koszty, czy tez dla samego jezdzenia). Ja takiego tam nie widze.

Niestety - dopoki nie bedzie pieniedzy (z dotacji) i taboru (tanszego, nowszego)
to mowic brzydko - d... zimna.

Nie krytykuje Twoich dzialan - nie zrozum tak mojej tutaj wypowiedzi, ale zdaj
sobie sprawe, ze PKP to nie jest grono krwiozerczych wampirow, ktore co wieczor
zasiada na czarnej sali przy swiecach i rozmusla, jakby tu komus utrudnic
zycie, jaki by odwolac pociag, jaka linie - jak piszesz 'zlikwidowac'

Pozdrawiam

MK-PKP

Temat: [pr] Przepraszam za kłopot


[Gazeta Wyborcza]
[oj, jaki beton, komentarz w osobnym poście]


O, tutaj.


Daniel Sarul: - Pewnie, że powinno. Trzy linie tramwajowe zostały
skierowane na jedną pętlę przy Wyścigowej. Mieliśmy do wyboru: albo
narazić pasażerów na trudności, albo zawiesić jeszcze jedną linię i
ograniczyć kursowanie tramwajów jeszcze bardziej. Możliwości ruchu były
w tym przypadku ograniczone.


Niewiaryk*godne. Naprawdę wyłączenie połowy sieci ogranicza ruch?
To może trzeba było ułożyć tor tymczasowy z boku i puścić ruch chociaż
do LPKiW?


Jeżeli z góry się zakłada, że rozkłady nie będą respektowane, to po co w
ogóle je tworzyć?

- Rozkład musiał być ustalony, bo inaczej byłby jeszcze większy bałagan.
  Pewnych utrudnień nie dało się uniknąć. Układ tramwajowy w Bydgoszczy
jest taki, a nie inny i zamknięcie jednego punktu dla ruchu powoduje
mocne zamieszanie. Obiecuję jednak, że w poniedziałek jeszcze raz
dokładnie przeanalizujemy rozkłady jazdy i postaramy się zmniejszyć te
niedogodności.


...muchy, będzie wiosna. Naprawdę w ZDMiKP rozkładowcy zapomnielli jak
wyglądają pętle i że tramwaje to nie autobusy, wyprzedzać się po jednym
torze nie będą? To może ich przesunąć do jakiegoś mniej wymagającego
intelektualnie działu, na przykład do wysiewania trawników?


Pasażerowie narzekają również na brak synchronizacji pomiędzy tramwajami
a autobusami "za tramwaj". Kiedy tramwaje podjeżdżają na przystanek,
autobus właśnie odjeżdża i podróżni muszą czekać na następny.

- Chcieliśmy, żeby jeździło więcej autobusów, ale MZK nie ma ich aż
  tylu.


Nie ma obowiązku zamawiania zatramwajów wyłącznie w MZK Bydgoszcz.
Ostatnio jak sprawdzałem to w kraju (ba, nawet w mieście) było jeszcze
kilka firm dysponujących autobusami.


Dlatego częstotliwość kursowania na liniach jest różna.


Co ma się nijak do poczekania na _widoczny_ pojazd, zwłaszcza jeśli
rozkłady zatramwajom układali ci sami geniusze co powyżej bo wtedy i tak
są nierealne.


Nie ma
możliwości technicznej, żeby to wszystko funkcjonowało bez zarzutu.


Pan Sarul wcześniej na PKP czy w TPSA pracował?


Zabrakło również informacji w tramwajach, że zmieniły się trasy. Po
bokach wozów ciągle widnieją tablice ze starymi trasami przebiegu. To
wprowadza w błąd.

- Remont trwa tylko dwa tygodnie i nie wiem, czy zasadne jest malowanie
  zupełnie nowych tablic.


Kiedyś jakoś dało się wyklejać na zielono zmienione fragmenty trasy,
teraz już jest to starożytna i zapomniana technologia?

A co do czasu trwania, o ile pamiętam to tablice 4 i 8 też nie są
zmienione, a one jeżdżą dobrze ponad pół roku objazdami.


Choć rzeczywiście może lepiej by było, żeby je
zdjąć niż wprowadzać zamieszanie?...


Taaak, po co poasażerowi informacja.


Pomyślimy o tym. W każdym razie
chciałbym przeprosić klientów komunikacji miejskiej za te wszystkie
niedogodności.


Za brak jakiejkolwiek informacji (o aktualnych rozkładach nie
wspominając) na www też?

No jak rany, niedasizm na poziomie, ja wiem, pekapowskiego podkarpackiego ZPR.
Aż żal patrzeć.

Tarhimdugurth

Temat: [pr] Prezes Mobilisu: Solarisy są jak niemowlaki
http://miasta.gazeta.pl/bydgoszcz/1,35590,4806412.html

Prezes Mobilisu: Solarisy są jak niemowlaki
Emilia Iwanciw
2008-01-03, ostatnia aktualizacja 2008-01-03 12:49
Prywatna firma Mobilis od 1 stycznia dowozi do pracy i szkół mieszkańców
Fordonu, na linii 69 - najdłuższej w mieście. Pasażerom podobają się nowe
solarisy, choć zdarzają się w nich usterki - np. znienacka nagle gasną w
nich światła
Rozkład jazdy na linii 69 po przejęciu jej przez firmę Mobilis nie zmienił
się. - Autobusy są punktualne - mówili w środę pasażerowie.
http://miasta.gazeta.pl/aliasy/mod/super_zoom.jsp?xx=4805012

Nowych solarisów jest na razie tylko pięć na całej linii, reszta to stare
jelcze i ikarusy, które firma Mobilis kupiła od MZK. Większość pasażerów
wczoraj chwaliła nowego przewoźnika. - Obawiałam się, że będą problemy z
punktualnością, ale jestem mile zaskoczona - mówi Maria Czarnecka. - Na
razie nie musiałam na autobus długo czekać.

Jadwidze Mielcarek z Fordonu podobają się solarisy: - Nowe autobusy są duże
i mają wesoły kolor. Zawsze to jakaś odmiana. Niestety, kiedy wracałam z
pracy około 16, w nowym pojeździe zepsuło się światło i siedzieliśmy wszyscy
po ciemku.

Eugeniusz Szymonik, prezes Mobilisu tłumaczy: - Naszym nowym autobusom
zdarzają się jeszcze choroby wieku niemowlęcego. Tak mówimy na drobne
usterki, które wychodzą dopiero w trakcie użytkowania. Tu gdzieś świetlówki
wysiądą, gdzie indziej coś nie tak z siedzeniami, albo złączki się popsują.
Ale proszę się nie martwić, wszystko doszlifujemy. Choroby wieku
niemowlęcego, jak wszyscy wiemy, mijają wraz z tym wiekiem.

Miejskie Zakłady Komunikacyjne nie odnotowały na razie żadnych skarg od
pasażerów. - Za wcześnie na ocenę całej linii - uważa Bogumił Grenz,
rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. - Na razie
jest wszystko w porządku. Autobusy są bardzo przyjazne dla osób
niepełnosprawnych i rodziców z wózkami. Nie dość, że ich wysokość jest na
linii krawężnika, to jeszcze mają dodatkowo wysuwany podest.

Niektórzy pasażerowie obawiali się zmian w rozkładzie jazdy. - Częstotliwość
kursów jest taka sama - uspokaja Grenz. - Również ich ilość pozostała bez
zmian. Jedyna zmiana nastąpiła w trasie kursów do zajezdni, bo ma ona inną
lokalizację.

Niektórzy zdezorientowani pasażerowie jeszcze wczoraj nie wiedzieli, gdzie
można kupić bilety na nowe autobusy i pytali o nie kierowców. - Obowiązują
takie same bilety MZK jak na inne linie - wyjaśnia Grenz.

Do połowy lutego na trasie będą jeździć już same nowoczesne solarisy. Stare
jelcze i ikarusy zostaną sprzedane na Wschód, albo na złom.

emi

DLA GAZETY

Eugeniusz Szymonik
prezes Mobilisu
- Wszystkie autobusy miejskie w Bydgoszczy są granatowe, a my uważamy, że
granatowy jest kolorem smutnym i postanowiliśmy ożywić ulice. Nie wiem, czy
to dobry pomysł, czy zły, sami mamy mieszane uczucia. Niech klienci to
ocenią. My długo na ten temat debatowaliśmy. Ostatecznie uzgodniliśmy, że
dobrze będzie się odróżniać od MZK.

Bogumił Grenz
rzecznik Zarządu Dróg
- W postępowaniu przetargowym nie narzucaliśmy koloru. Myślę, że żółty
będzie dobrze rozpoznawalny i już z daleka będzie wiadomo, jaki autobus się
zbliża.

not. red

Źródło: Gazeta Wyborcza Bydgoszcz

Temat: Czesi są gotowi wysłać do Polski swoje pociągi


Ichnie (znaczy nasze :)) MZK Bydgoszcz jak najbardziej płaci, chociaż w tym
przypadku jest to przekładanie sobie pieniędzy z jednej kieszeni do drugiej.


To u was MZK = budżet gminy? Nie jest to zadna spółka z zoo? :-)


Istotniejsze są tu te wymogi, dzięki którym prywaciarze mają psi obowiązek
posiadać tablice kierunkowe


To chyba logiczne :-)


, rozkłady jazdy


to już mniej... Przynajmniej, jak się ma nyskę i jeździ na raczej słabo uczęszczanej
linii. Pytanie - czy oni zatrzymują się ludziom poza przystankami?


a ich linie miejskie numery...


To juz idiotyzm totalny. Nie myli sie ludziom?
U nas by chyba KZK GOP do sądu podał, gdyby jakiś prywaciarz sobie numer umieścił za
szybą.


I pilnuje się konkurencji. Na przykład ostatnio za stosowanie dumpingu i
dodatkowych nieuwidocznionych w rozkładzie kursów PKS Bydgoszcz stracił
prawo do korzystania z kilku przystanków :


:-)) Serio?


A GOP jest... specyficzny.


Fakt... Specyficznie potrafią tu rozkradać pieniądze z budżetu :-)


| Znaczy się popierasz decyzję o zakazie wyłączania prądu PKP? :-

| Nie. To jest co innego. Jeżeli ktoś nie płaci za prąd, to należy go upomnieć, a jeśli
| dalej nie płaci i nie chce ugody - odciąć.

A tutaj prywaciarze nie płacili za koncesję.


Hmm... Dura lex... Jeśli nie płacili, to macie rację... Inna sprawa, to durnoctwo
wprowadzania takowych koncesji. Gdyby MZK miało też je wykupić, to by ich to chyba
położyło :-( Najlepiej się zawsze zabiera temu, co ma...


| Podobnie rząd mógłby się domagać, żeby stacje benzynowe wydawały policji benzyne za
| darmo.
No, akurat z elektrowniami sprawa jest dużo prostsza - są państwowe i
właściciel może się mieszać w ich interesy, nie?


Ale dlaczego właściciel szkodzi elektrowniom? Umorzenie długów osłaba wierzyciela i obniza
jego dochody. A czym jest zakaz wyłączeń, jak nie dążeniem do umorzenia długów? Teraz PKP
wogóle przestanie płacić, mając parasol ochronny...


Patrz wyżej. W Bydgoszczy za remonty przynajmniej budynku płaci PKS...


Hehe - w Bytomiu "budynek" dworca PKM do 3 zespawane budowlane kontenery. I straszy taka
rudera w centrum miasta :-))) Siedziba PKM Bytom to zespawane 12 kontenerów budowlanych
(piętrowe)!!! To znowu straszy na peryferiach :-))))


Ale po co, jeżeli zezwolenia (bo to nie koncesje. Jeżeli ktoś chciałby
jeździć i nie korzystać z przystanków, to zdaje się może) się sprawdzają?


Znaczy "na jakim odcinku" sie sprawdzają? Na czym polega ich dobroczynny wpływ na
komunikację? Obawiam się, że nie można "bez przystanków", bo będzie jeździć za busem straż
miejska i walic mandaty za bezpodstawne tamowanie ruchu.


| Głupie pytanie. ZUS płacą minimalny, od podatków się migają...
| :-

| Rozumiem, że koleje płacą ZUS maksymalny? I podatki też wszystkie w terminie? Jeśli
| prowadzisz firmę, proponuję ci nie płacić VATu przez dwa miesiące. Kontrola murowana.
| A przynajmniej w Katowicach.

Nie prowadzę, miałem dosyć. Ale miganie się nie oznacza niepłacenia
przecież, tylko choćby wrzucanie czego się da w koszty działalności...


O, przepraszam... Osobiście uważam, że firmy powinny miec możliwość wrzucania wszystkich
wydatków w koszty. ATSD likwidacja CIT'u pozwoliłaby na rezygnację z przeliczania i
wyliczania przychodów, kosztów, etc. i pozwoliłaby kilku milionom ludzi w Polsce zająć się
działalnościa przynoszącą POŻYTEK społeczeństwu.

W końcu to Rząd żyje z przedsiębiorców, a nie na odwrót.